| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na zgłoszenie spadku pół roku

Na zgłoszenie spadku pół roku

Od 1 stycznia 2009 r. najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy zgłosi fiskusowi nabycie majątku.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem ustawy jest wydłużenie do sześciu miesięcy terminu na zgłoszenie spadku lub darowizny. Zgłoszenie w urzędzie skarbowym nieodpłatnego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych dotyczy osób, które są uprawnione do skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku.

Chodzi tu zatem o małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Obecnie te osoby mają na dokonanie zgłoszenia jedynie miesiąc. Jeżeli w tym czasie nie dopełnią obowiązku, muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Termin na zgłoszenie, tak jak dotychczas, będzie liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego lub - w przypadku dziedziczenia - od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Z całkowitego zwolnienia, pod pewnymi warunkami będą mogły także skorzystać osoby, które dowiedzą się o nabyciu majątku już po upływie sześciomiesięcznego terminu.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Dłuższy sześciomiesięczny termin będzie miał zastosowanie w przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstanie po 31 grudnia 2008 r. Oznacza to, że skorzystają z niego osoby, które otrzymają spadek lub darowiznę dopiero w przyszłym roku i w latach następnych.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK