| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Pismo MF z 26 maja 2004 r. PB2/RB-066-0241-898/04
Oprac. awc
CZYTELNICY PYTAJĄ
Jak rozliczyć wydatki
Organy podatkowe po kontroli firmy prowadzonej wspólnie przeze mnie i przez żonę stwierdziły, że część poniesionych w ramach firmy wydatków nie znajduje pokrycia w ujawnionych przez nas źródłach. Jak w takiej sytuacji powinniśmy rozliczyć się z podatku? Czy wyklucza to możliwość wspólnego rozliczenia?
– Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym w roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
W przypadku opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodów na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o PIT wspólne opodatkowanie małżonków nie jest możliwe. Rozliczenie takie jest bowiem możliwe tylko na wspólny wniosek złożony w zeznaniu, a więc obejmuje zobowiązania podatkowe powstające przez zaistnienie zdarzenia, z którym ustawa wiąże obowiązek podatkowy. W konsekwencji zobowiązanie podatkowe z nieujawnionych źródeł przychodu ustalone na podstawie wydatków poniesionych przez małżonków w czasie trwania małżeństwa podlega opodatkowaniu odrębnie na imię każdego z małżonków.
Czy przysługuje jeden limit
Chcielibyśmy z żoną wyremontować mieszkanie. Zastanawiamy się jednak, czy limit odliczeń w przypadku ulgi remontowej dotyczy każdego z nas z osobna, czy też jest to tylko jeden limit przypadający na nas oboje?
TAK. Limit jest wspólny. Do 2005 r. włącznie podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość odliczeń od podatku dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli natomiast małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków. Natomiast, jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku na cele mieszkaniowe o kwotę dokonanych odliczeń, zmniejsza się kwoty odliczeń obowiązujące w ramach ulgi remontowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK