| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Pismo MF z 26 maja 2004 r. PB2/RB-066-0241-898/04
Oprac. awc
CZYTELNICY PYTAJĄ
Jak rozliczyć wydatki
Organy podatkowe po kontroli firmy prowadzonej wspólnie przeze mnie i przez żonę stwierdziły, że część poniesionych w ramach firmy wydatków nie znajduje pokrycia w ujawnionych przez nas źródłach. Jak w takiej sytuacji powinniśmy rozliczyć się z podatku? Czy wyklucza to możliwość wspólnego rozliczenia?
– Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym w roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącym z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
W przypadku opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodów na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o PIT wspólne opodatkowanie małżonków nie jest możliwe. Rozliczenie takie jest bowiem możliwe tylko na wspólny wniosek złożony w zeznaniu, a więc obejmuje zobowiązania podatkowe powstające przez zaistnienie zdarzenia, z którym ustawa wiąże obowiązek podatkowy. W konsekwencji zobowiązanie podatkowe z nieujawnionych źródeł przychodu ustalone na podstawie wydatków poniesionych przez małżonków w czasie trwania małżeństwa podlega opodatkowaniu odrębnie na imię każdego z małżonków.
Czy przysługuje jeden limit
Chcielibyśmy z żoną wyremontować mieszkanie. Zastanawiamy się jednak, czy limit odliczeń w przypadku ulgi remontowej dotyczy każdego z nas z osobna, czy też jest to tylko jeden limit przypadający na nas oboje?
TAK. Limit jest wspólny. Do 2005 r. włącznie podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość odliczeń od podatku dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli natomiast małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków. Natomiast, jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku na cele mieszkaniowe o kwotę dokonanych odliczeń, zmniejsza się kwoty odliczeń obowiązujące w ramach ulgi remontowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK