| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Otóż 4 maja br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie możliwości łącznego opodatkowania i w efekcie rozliczenia podatku przez wdowy i wdowców, których współmałżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego, jak również po zakończeniu roku, ale przed złożeniem zeznania rocznego, jest niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał uznał bowiem, że zasada wspólnego opodatkowania małżonków nie jest wyjątkiem czy też rodzajem ulgi podatkowej. Jest natomiast realizacją konstytucyjnych przepisów z zakresu ochrony i opieki nad małżeństwem i rodziną. Trybunał wskazał również ustawodawcy na konieczność uregulowania technicznych kwestii związanych ze wspólnym rozliczaniem podatku w przypadku śmierci jednego z małżonków.
Oznacza to, że w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego małżonkowie będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia z podatku, nawet jeśli jeden z nich umrze w trakcie roku podatkowego albo już po zakończeniu roku, ale przed 30 kwietnia, czyli przed terminem złożenia zeznania podatkowego. W jednym przypadku warunek trwania małżeństwa przez cały rok podatkowy zostałby uznany za spełniony, zaś w drugim brak podpisu drugiego małżonka we wniosku o wspólne opodatkowanie nie niweczyłby możliwości wspólnego rozliczenia.
Obecnie w Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT, w którym znalazła się propozycja dodania nowego art. 6a, zgodnie z którym wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem
Warto zauważyć, że jeżeli dziecko stanie się pełnoletnie (ukończy 18 lat) w trakcie roku podatkowego, za który rodzic będzie się rozliczał, nie oznacza to, że nie ma już możliwości wspólnego rozliczenia z takim dzieckiem.
WARUNEK 4
Ostatnim z warunków, od których zależy możliwość wspólnego opodatkowania dochodów przez małżonków, jest złożenie podpisów każdego z małżonków z osobna pod wnioskiem o łączne opodatkowanie we wspólnym zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37.
Oznacza to, że nawet jeżeli małżonkowie rozliczają się z podatku na jednym formularzu, ale zapomną złożyć podpisy w odpowiednich pozycjach zeznania, wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT małżonkowie, którzy wybiorą łączną formę opodatkowania, a wniosek o zastosowanie tej formy złożą po terminie przewidzianym dla składania zeznań rocznych, nie mają prawa do wspólnego rozliczenia. Podpisy pod wnioskiem muszą być złożone najpóźniej do 30 kwietnia, czyli do dnia, w którym upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK