| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Otóż 4 maja br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie możliwości łącznego opodatkowania i w efekcie rozliczenia podatku przez wdowy i wdowców, których współmałżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego, jak również po zakończeniu roku, ale przed złożeniem zeznania rocznego, jest niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał uznał bowiem, że zasada wspólnego opodatkowania małżonków nie jest wyjątkiem czy też rodzajem ulgi podatkowej. Jest natomiast realizacją konstytucyjnych przepisów z zakresu ochrony i opieki nad małżeństwem i rodziną. Trybunał wskazał również ustawodawcy na konieczność uregulowania technicznych kwestii związanych ze wspólnym rozliczaniem podatku w przypadku śmierci jednego z małżonków.
Oznacza to, że w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego małżonkowie będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia z podatku, nawet jeśli jeden z nich umrze w trakcie roku podatkowego albo już po zakończeniu roku, ale przed 30 kwietnia, czyli przed terminem złożenia zeznania podatkowego. W jednym przypadku warunek trwania małżeństwa przez cały rok podatkowy zostałby uznany za spełniony, zaś w drugim brak podpisu drugiego małżonka we wniosku o wspólne opodatkowanie nie niweczyłby możliwości wspólnego rozliczenia.
Obecnie w Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT, w którym znalazła się propozycja dodania nowego art. 6a, zgodnie z którym wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem
Warto zauważyć, że jeżeli dziecko stanie się pełnoletnie (ukończy 18 lat) w trakcie roku podatkowego, za który rodzic będzie się rozliczał, nie oznacza to, że nie ma już możliwości wspólnego rozliczenia z takim dzieckiem.
WARUNEK 4
Ostatnim z warunków, od których zależy możliwość wspólnego opodatkowania dochodów przez małżonków, jest złożenie podpisów każdego z małżonków z osobna pod wnioskiem o łączne opodatkowanie we wspólnym zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37.
Oznacza to, że nawet jeżeli małżonkowie rozliczają się z podatku na jednym formularzu, ale zapomną złożyć podpisy w odpowiednich pozycjach zeznania, wówczas wspólne rozliczenie nie będzie możliwe. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT małżonkowie, którzy wybiorą łączną formę opodatkowania, a wniosek o zastosowanie tej formy złożą po terminie przewidzianym dla składania zeznań rocznych, nie mają prawa do wspólnego rozliczenia. Podpisy pod wnioskiem muszą być złożone najpóźniej do 30 kwietnia, czyli do dnia, w którym upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK