| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Jeżeli małżonkowie rozliczają się oddzielnie, wówczas dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Tak samo dzieje się w przypadku małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Jak opodatkować przychody ze współwłasności
Przychody małżonków ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT określa się proporcjonalnie do ich udziału w zysku, a następnie łączy się je z przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli brak jest innego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Oczywiście zasada ta dotyczy małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a którzy postanowili rozliczać się z podatku oddzielnie. W tym przypadku chodzi o przychody osiągane przez małżonków z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Regulacja ta odnosi się również do przychodów ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Małżonkowie mogą jednak złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z jednego z wymienionych źródeł przez jednego z nich. Oświadczenie należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje przy zapłacie zaliczek i składaniu deklaracji za cały dany rok podatkowy oraz składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania deklaracji.
Ile formularzy
Niektóre limity ulg i odliczeń od podatku są wspólne dla małżonków, natomiast inne dotyczą każdego z małżonków z osobna.
Jeżeli małżonkowie postanowią rozliczać się z podatku wspólnie, a mają prawo do odliczeń od dochodu (przychodu), wówczas wypełniają tylko jeden formularz PIT/O, który stanowi informację o tych odliczeniach. Podobnie jest w przypadku korzystania z ulg mieszkaniowych, o których informuje się w formularzu PIT/D. Małżonkowie rozliczający się wspólnie również wypełniają jeden formularz PIT/D.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK