| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Jeżeli małżonkowie rozliczają się oddzielnie, wówczas dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Tak samo dzieje się w przypadku małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
Jak opodatkować przychody ze współwłasności
Przychody małżonków ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT określa się proporcjonalnie do ich udziału w zysku, a następnie łączy się je z przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli brak jest innego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Oczywiście zasada ta dotyczy małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a którzy postanowili rozliczać się z podatku oddzielnie. W tym przypadku chodzi o przychody osiągane przez małżonków z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Regulacja ta odnosi się również do przychodów ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Małżonkowie mogą jednak złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z jednego z wymienionych źródeł przez jednego z nich. Oświadczenie należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje przy zapłacie zaliczek i składaniu deklaracji za cały dany rok podatkowy oraz składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania deklaracji.
Ile formularzy
Niektóre limity ulg i odliczeń od podatku są wspólne dla małżonków, natomiast inne dotyczą każdego z małżonków z osobna.
Jeżeli małżonkowie postanowią rozliczać się z podatku wspólnie, a mają prawo do odliczeń od dochodu (przychodu), wówczas wypełniają tylko jeden formularz PIT/O, który stanowi informację o tych odliczeniach. Podobnie jest w przypadku korzystania z ulg mieszkaniowych, o których informuje się w formularzu PIT/D. Małżonkowie rozliczający się wspólnie również wypełniają jeden formularz PIT/D.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK