| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

2 kroki
Jak opodatkować zyski kapitałowe w małżeństwie
1 Ustalcie, czy i kto ma zyski kapitałowe
W rozliczeniu za 2004 r. podatnicy po raz pierwszy będą musieli rozliczyć się z fiskusem z tzw. zysków kapitałowych. Dotyczy to wszystkich podatników – również małżonków, którzy rozliczają się wspólnie – jeśli tylko osiągną zyski kapitałowe. Zgodnie z art. 30b ustawy o PIT od dochodów m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających oraz dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną płaci się podatek w wysokości 19 proc. uzyskanego dochodu. Jeżeli jeden z małżonków lub każdy z nich osiągnie w 2004 r. dochód z tego źródła, ma obowiązek rozliczyć się z tego tytułu z fiskusem.
2 Złóż PIT-38
Dochodów z tytułu tzw. zysków kapitałowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) oraz art. 30c (19-proc. stawką podatku). Dlatego też małżonkowie, którzy rozliczają się osobno, oraz ci, którzy rozliczają się wspólnie i tak muszą wypełnić i złożyć jeszcze jeden formularz PIT-38. Jeżeli tylko jeden z małżonków ma np. rachunek w biurze maklerskim i osiągnie w tym roku zysk np. ze sprzedaży akcji, musi złożyć dodatkowo PIT-38.
Wybór 19-proc. stawki podatku
Małżonkowie mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą. Mogą to robić razem lub osobno. Mają tym samym prawo do opodatkowania dochodów z tej działalności stawką liniową (19 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych 19-proc. stawką podatku nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych oraz z zyskami kapitałowymi. Kolejną konsekwencją wyboru 19-proc. stawki jest utrata prawa do ulg i odliczeń. Małżonkowie mają tu jednak pole do popisu. Jeżeli tylko działają rozsądnie, mogą na tym zyskać, a nie stracić. Biorąc pod uwagę małżonków, którzy wspólnie prowadzą działalność gospodarczą mogą oni wybrać korzystną dla siebie opcję opodatkowania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD
Jeden z małżonków wybiera 19-proc. stawkę podatku i w ten sposób opodatkowuje dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Współmałżonek z kolei pozostaje przy tzw. zasadach ogólnych opodatkowania i nadal ma prawo do korzystania z ulg i odliczeń podatkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK