| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Korzyści w postaci ulg podatkowych
Największą korzyścią dla małżonków wynikającą ze wspólnego rozliczenia jest możliwość obniżenia podatku. Podatnicy mają również prawo do korzystania z tzw. ulg podatkowych. Wspólne rozliczenie jest tym bardziej korzystne, jeśli małżonkowie ponieśli wydatki uprawniające do odliczeń od podatku, szczególnie jeśli jeden z nich nie osiągnął żadnych dochodów w danym roku podatkowym albo gdy dochody te są bardzo niskie. Niestety ulg pozostało niewiele – w większości przypadków jest to kontynuacja prawa do ulg nabytych przed ich likwidacją (ulgi mieszkaniowe). Nadal podatnicy mogą skorzystać również z ulgi odsetkowej oraz remontowej.
Pamiętaj, wspólne rozliczenie opłaca się: jeżeli jeden z małżonków nie osiąga żadnych dochodów; jeżeli osiąga dochody, które w całości są wolne od podatku; gdy jeden z małżonków poniósł stratę; jeżeli dochody jednego z małżonków opodatkowane są stawką 19 proc., zaś dochody drugiego wyższą stawką.
Odpowiedzialność współmałżonka
Jak się okazuje, pozostawanie w związku małżeńskim może być korzystne ze względów podatkowych (możliwość obniżenia podatku). Może być również ryzykowne. Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) przewidują, że w określonych przypadkach za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Taką osobą trzecią może być małżonek, a nawet w określonych przypadkach były współmałżonek.
Zgodnie z art. 110 Ordynacji podatkowej rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiedzialność ta ogranicza się jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego małżonkowi udziału w majątku wspólnym. Odpowiedzialność ta nie obejmuje nie pobranych należności wymienionych w art. 107 par. 2 pkt 1 Ordynacji (podatków nie pobranych oraz pobranych, a nie wpłaconych przez płatników lub inkasentów) oraz odsetek za zwłokę, a także kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Wspomniane zasady o odpowiedzialności współmałżonka za zaległości podatkowe stosuje się również w razie unieważnienia małżeństwa oraz separacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK