| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Korzyści w postaci ulg podatkowych
Największą korzyścią dla małżonków wynikającą ze wspólnego rozliczenia jest możliwość obniżenia podatku. Podatnicy mają również prawo do korzystania z tzw. ulg podatkowych. Wspólne rozliczenie jest tym bardziej korzystne, jeśli małżonkowie ponieśli wydatki uprawniające do odliczeń od podatku, szczególnie jeśli jeden z nich nie osiągnął żadnych dochodów w danym roku podatkowym albo gdy dochody te są bardzo niskie. Niestety ulg pozostało niewiele – w większości przypadków jest to kontynuacja prawa do ulg nabytych przed ich likwidacją (ulgi mieszkaniowe). Nadal podatnicy mogą skorzystać również z ulgi odsetkowej oraz remontowej.
Pamiętaj, wspólne rozliczenie opłaca się: jeżeli jeden z małżonków nie osiąga żadnych dochodów; jeżeli osiąga dochody, które w całości są wolne od podatku; gdy jeden z małżonków poniósł stratę; jeżeli dochody jednego z małżonków opodatkowane są stawką 19 proc., zaś dochody drugiego wyższą stawką.
Odpowiedzialność współmałżonka
Jak się okazuje, pozostawanie w związku małżeńskim może być korzystne ze względów podatkowych (możliwość obniżenia podatku). Może być również ryzykowne. Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) przewidują, że w określonych przypadkach za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Taką osobą trzecią może być małżonek, a nawet w określonych przypadkach były współmałżonek.
Zgodnie z art. 110 Ordynacji podatkowej rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiedzialność ta ogranicza się jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego małżonkowi udziału w majątku wspólnym. Odpowiedzialność ta nie obejmuje nie pobranych należności wymienionych w art. 107 par. 2 pkt 1 Ordynacji (podatków nie pobranych oraz pobranych, a nie wpłaconych przez płatników lub inkasentów) oraz odsetek za zwłokę, a także kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Wspomniane zasady o odpowiedzialności współmałżonka za zaległości podatkowe stosuje się również w razie unieważnienia małżeństwa oraz separacji.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK