| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Podatnik nie ma prawa do odsetek w przypadku gdy organ dokonał zbyt wysokiego zabezpieczenia na poczet zaległości podatkowej.


Organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia na poczet należności podatkowych. W sytuacji gdy ostatecznie zobowiązanie podatnika okazuje się mniejsze, nadwyżka zabezpieczenia jest odblokowywana czy zwracana. Pojawia się pytanie, czy od kwoty zbyt wysokiego zabezpieczenia należne jest podatnikowi oprocentowanie w wysokości takiej jak od zaległości podatkowych. Podatnicy podkreślają, że w praktyce zabezpieczenie nie różni się od zapłaty zobowiązania. Ponadto podatnik nie ma żadnego wpływu na to, kiedy organ podatkowy wyda decyzję podatkową i będzie mogło dojść do zaliczenia kwot zabezpieczonych na zaległości podatkowe.

Na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej sprawa wygląda jednak inaczej.

- Jeśli chodzi o odsetki z tytułu zawyżonej kwoty zabezpieczenia, to nie ma, co do zasady, możliwości uzyskania odsetek jak od zaległości podatkowych - wyjaśnia Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak podkreśla ekspert, należy pamiętać, że wpłacenie kwoty zabezpieczenia nie powoduje automatycznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie takie wygasa, co do zasady, poprzez zapłatę podatku.

- W związku z tym, w sytuacji wpłaty zabezpieczenia nie będzie ono stanowiło nadpłaty w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zatem nie będzie także podlegać oprocentowaniu - mówi Paweł Jabłonowski.

Ekspert wskazuje jedynie, że jeżeli decyzja dotycząca wysokości zabezpieczenia jest bardzo wysoka, podatnik ma prawo ją zaskarżyć.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK