| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Po pomyłce fiskusa podatnik bez odsetek

Podatnik nie ma prawa do odsetek w przypadku gdy organ dokonał zbyt wysokiego zabezpieczenia na poczet zaległości podatkowej.


Organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia na poczet należności podatkowych. W sytuacji gdy ostatecznie zobowiązanie podatnika okazuje się mniejsze, nadwyżka zabezpieczenia jest odblokowywana czy zwracana. Pojawia się pytanie, czy od kwoty zbyt wysokiego zabezpieczenia należne jest podatnikowi oprocentowanie w wysokości takiej jak od zaległości podatkowych. Podatnicy podkreślają, że w praktyce zabezpieczenie nie różni się od zapłaty zobowiązania. Ponadto podatnik nie ma żadnego wpływu na to, kiedy organ podatkowy wyda decyzję podatkową i będzie mogło dojść do zaliczenia kwot zabezpieczonych na zaległości podatkowe.

Na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej sprawa wygląda jednak inaczej.

- Jeśli chodzi o odsetki z tytułu zawyżonej kwoty zabezpieczenia, to nie ma, co do zasady, możliwości uzyskania odsetek jak od zaległości podatkowych - wyjaśnia Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak podkreśla ekspert, należy pamiętać, że wpłacenie kwoty zabezpieczenia nie powoduje automatycznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie takie wygasa, co do zasady, poprzez zapłatę podatku.

- W związku z tym, w sytuacji wpłaty zabezpieczenia nie będzie ono stanowiło nadpłaty w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zatem nie będzie także podlegać oprocentowaniu - mówi Paweł Jabłonowski.

Ekspert wskazuje jedynie, że jeżeli decyzja dotycząca wysokości zabezpieczenia jest bardzo wysoka, podatnik ma prawo ją zaskarżyć.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK