| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy z branży gier będą podlegały VAT

Firmy z branży gier będą podlegały VAT

Działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych zostanie objęta VAT, przy czym będzie z tego podatku zwolniona.


zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o VAT z 15 października obejmuje zakresem ustawy działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier. Ustawodawca równocześnie zwolnił z VAT tego typu działalność.

Wprowadzone zmiany mają charakter porządkujący oraz dostosowujący systematykę ustawy do przepisów Dyrektywy 112/ 2006/WE. Dotychczas działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych zasadniczo nie podlegała opodatkowaniu VAT, co nie oznaczało, że podmioty, które ją prowadziły, nie wykonywały działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Nowelizacja jednoznacznie rozstrzyga tę kwestię.

Wprowadzana zmiana nie pociąga za sobą skutków o charakterze ekonomicznym. Podmioty prowadzące działalność m.in. w zakresie gier losowych, które dotychczas były wyłączone z opodatkowania VAT, nadal nie będą mogły odliczać podatku zawartego w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych do organizacji gier i zakładów. Nie będą one bowiem wykonywały czynności opodatkowanych.

Nie zmieni się zatem istotnie sytuacja podmiotów organizujących gry i zakłady wzajemne, prowadzących kasyna itd. Jeżeli jednak przedsiębiorca organizujący gry wykonuje równocześnie inną działalność, która jest działalnością opodatkowaną, to obrót z tytułu organizacji gier będzie musiał wykazywać w ewidencji VAT jako sprzedaż zwolnioną.

Przepisy dotyczące objęcia VAT działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych z ich jednoczesnym zwolnieniem wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK