| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny kościelne bez limitu

Darowizny kościelne bez limitu

Po marcowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego rozwiały się wątpliwości co do możliwości odliczania bez limitu darowizn kościelnych. Dotyczy to nie tylko tych podatników, którzy z tej ulgi już skorzystali. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by na przyszłość skorzystać z odliczenia. Trzeba tylko wiedzieć, jak.

Przymierzając się do obdarowania kościoła i następnie odliczenia darowizny bez limitu na podstawie tzw. ustaw kościelnych regulujących stosunki poszczególnych kościołów z państwem, warto pamiętać o kilku szczegółach, bez których odliczenie stanie się bezskuteczne. Choć przepisy są proste, kryją w sobie kilka warunków.

Czym jest darowizna

Należy zacząć od samej darowizny. Przepisy kościelne stanowiące podstawę do odliczenia darowizny bez limitu ani ustawy podatkowe nie zawierają definicji darowizny. Niezbędne będzie więc poszukanie wyjaśnienia w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najważniejszą rzeczą, która wynika z tej definicji, jest nieodpłatność świadczenia, a inaczej mówiąc, darczyńca nie może otrzymać w zamian niczego od obdarowanego. Ponadto darowizna ma być przekazana z majątku darczyńcy, czyli ten majątek uszczuplić. Odliczeniu podlegają nie tylko darowizny pieniężne, ale także rzeczowe.

Kolejną rzeczą, o jakiej podatnik powinien pamiętać, jest forma umowy darowizny. Co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Czyli chcąc dać darowiznę na kościół, podatnik powinien pofatygować się do notariusza. W przeciwnym razie umowa jest nieważna. Ale ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego stanie się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem uznać, że podatnik, który będzie dysponował tylko zwykłą umową pisemną albo zawrze ją w formie ustnej, uczyni ważną umową darowizny wykazując, że świadczenie zostało spełnione.

Gdzie szukać celu

Bardzo ważną rzeczą jest cel darowizny. Bezlimitowemu odliczeniu podlegają darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Ustawa nie precyzuje, co wchodzi w zakres tego celu. Niemniej jednak wskazówek w tym zakresie należy szukać w ustawach kościelnych. Dla przykładu w stosunku do Kościoła katolickiego określa ją rozdział 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Osoby prawne Kościoła mają prawo prowadzenia właściwej dla każdej z nich działalności charytatywno-opiekuńczej. Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła obejmuje zaś w szczególności:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK