| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczenie w VAT mimo braku kosztu

Odliczenie w VAT mimo braku kosztu

Podatnik, który poniósł wydatki na zaniechane inwestycje, ma prawo do odliczenia VAT.


ORZECZENIE

Zapadł korzystny wyrok dla firm ponoszących wydatki na inwestycje, które następnie zostają zaniechane. Zdaniem WSA, podatnik, który poniósł wydatki na zaniechane inwestycje, może odliczyć VAT. Wszystko za sprawą niezgodnego z prawem wspólnotowym przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Mówi on, że od wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, podatnik nie może także odliczyć VAT. Sąd orzekł, że powyższy przepis ustawy o VAT jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy oraz art. 168 Dyrektywy 112.

Zgodnie z tymi przepisami dla realizacji prawa do odliczenia VAT jest konieczne istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi podatnika. Co więcej, istotny jest także art. 11 (2) II Dyrektywy. Według niego możliwe są tylko takie ograniczenia w prawie do odliczenia VAT, które odnoszą się do konkretnych kategorii towarów lub usług.

Zdaniem sądu, w przypadku gdy ustawa o VAT uzależnia możliwość odliczenia podatku od przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można uznać, że został spełniony warunek określony w II Dyrektywie oraz w dyrektywach VAT. A zatem podatnik, który poniósł wydatki na zaniechane inwestycje, miał prawo do odliczenia VAT.

Omawiany wyrok potwierdza stanowisko WSA w Warszawie wyrażone we wcześniejszym wyroku (sygn. akt III SA/Wa 173/08, nieprawomocny).

Sygn. akt III SA/Wa 1278/08 (nieprawomocny)

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK