| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebna interpretacja

Potrzebna interpretacja

Przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów, zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług, są niejasne. Dlatego minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o regulacje zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wynika z nich, że nie każda czynność wykonana przez zleceniobiorcę jest zwolniona z VAT – podkreślił rzecznik praw obywatelskich (RPO). Jego zdaniem, nie można jednak z tych przepisów jednoznacznie wyciągnąć wniosku, kiedy i czy osoba fizyczna otrzymująca np. wynagrodzenie za pracę w szkole wyższej w części, która dla celów opodatkowania PIT jest traktowana jako wynagrodzenie z praw autorskich, jest podatnikiem VAT.

Wspomniany art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT budzi również wątpliwości w zakresie równego traktowania osób fizycznych osiągających dochody z działalności wykonywanej osobiście. RPO podkreśla, że osoby fizyczne wykonujące np. dodatkowe prace na umowę zlecenia u pracodawcy, z którym zawarli stałą umowę o pracę, nie są podatnikami VAT.

Natomiast osoby wykonujące te same prace zlecone, lecz niemające zawartej umowy o pracę, będą zobowiązane do zapłaty VAT (albo też nie, gdyż nie jest to jednoznaczne) – stwierdza RPO w piśmie skierowanym do ministra finansów. Rzecznik przytacza też sprzeczne opinie dotyczące tych kwestii, które wydają poszczególne urzędy skarbowe. Dlatego też RPO wyraził pogląd, że wspomniane przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów są na tyle niejasne, że minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK