| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę

Do ustawy o VAT zostanie dodany przepis wyraźnie określający, że ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, która czeka na podpis prezydenta, wprowadza nową regulację mającą na celu uznanie ustanowienia użytkowania wieczystego za dostawę towarów. Przepis ten realizuje tym samym uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. (sygn. akt I FSP 1/06). Przed jej wydaniem oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste było traktowane jako świadczenie usług. Za odpłatną dostawę towarów będzie również uznane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Jednocześnie został dodany nowy ust. 16b w art. 19 ustawy, który w sposób szczególny reguluje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania gruntów w użytkowanie wieczyste. Będzie on powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

W nowelizacji określono także odpowiednie przepisy przejściowe. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste podatek został rozliczony w całości (za cały okres trwania użytkowania wieczystego). Tego typu sytuacje mogły mieć miejsce po wydaniu uchwały NSA, z której wynikało, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19 ust. 1, obowiązek podatkowy przy dostawie towarów powstaje z chwilą wydania towaru. Zgodnie z przepisem przejściowym, w takiej sytuacji wnoszenie kolejnych opłat rocznych nie będzie powodowało powstawania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo określono, że w sytuacji, gdy w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste po 30 kwietnia 2004 r. podatek został rozliczony w całości, późniejsze podwyższenie podstawy opodatkowania (związane z podwyższeniem opłaty rocznej) nie będzie skutkowało koniecznością dokonywania korekt podatku. Warto przy tym wskazać, że zgodnie z nowelizacją podatnik po zakończeniu każdego roku będzie dokonywał ewentualnej, jednorazowej korekty odliczonego podatku w odniesieniu do opłaty rocznej.

Zmiany wchodzą w życie 1 grudnia 2008 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK