| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co zmieni się w VAT od 1 grudnia 2008 r.

Co zmieni się w VAT od 1 grudnia 2008 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, które wejdą w życie od 1 grudnia 2008 r.

 

1. Za eksport towarów można będzie uznać również nieodpłatne czynności, jeśli będą podlegać opodatkowaniu VAT. Do takiego przekazania będzie można zastosować 0%.
2. Obowiązek podatkowy dla eksportu będzie powstawał na zasadach ogólnych - tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów. Jednak zaliczki na poczet eksportu towarów nadal będą opodatkowane na specjalnych zasadach.

3. Doprecyzowano, że aby podatnik miał prawo do zastosowania stawki 0%, musi posiadać odpowiednie dokumenty przed terminem złożenia deklaracji.

Dodanie art. 12a oraz art. 20a i 20b ma na celu wprowadzenie szczególnych regulacji stosowanych w wielu państwach członkowskich wobec towarów przemieszczanych do magazynu konsygnacyjnego (definicja tego pojęcia została zamieszczona w art. 2 pkt 27c). Z magazynu tego towary może pobierać wyłącznie jeden odbiorca (ang. call-off stock).
Należy zaznaczyć, że dostawa tych towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel) będzie następować w momencie pobrania tych towarów przez odbiorcę nabywcę). Nowe rozwiązania upraszczają rozliczenie tego rodzaju transakcji zarówno przy towarach przywożonych do magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego na terytorium Polski, jak i towarów wywożonych do takiego magazynu położonego na terytorium innego państwa członkowskiego.
Podstawową cechą tych uproszczeń jest uznanie, że przemieszczenie towarów do magazynu  konsygnacyjnego zlokalizowanego na terytorium Polski powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i odpowiednio dostawy towarów u polskiego podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Natomiast przy przemieszczaniu towarów do magazynu odpowiadającego magazynowi konsygnacyjnemu, zlokalizowanego na terytorium innego państwa członkowskiego, rozpoznawanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług uwzględnia również reguły podatkowe obowiązujące w tym innym państwie członkowskim (art. 12a ust. 1 i art. 20a ust. 1).

1. Wprowadzono jedną rejestrację dla wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia, bez względu na rodzaj transakcji.

2. Doprecyzowano, że aby podatnik miał prawo do zastosowania stawki 0%, musi posiadać odpowiednie dokumenty przed terminem złożenia deklaracji.

3. Wprowadzono uproszczenie, że w przypadku braku dowodów potwierdzających wywiezienie towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego podatnik nie będzie musiał tej dostawy wykazywać jako sprzedaży krajowej (jak obecnie) do momentu złożenia rozliczenia za ostatni miesiąc w kwartale. Jeżeli w tym czasie otrzyma stosowne dowody, będzie wykazywał
tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową (ze stawką 0%). Pozwoli to również uniknąć podatnikom licznych korekt deklaracji.
Uproszczenie polegające na nieopodatkowywaniu (w przypadku braku stosownych dowodów) stawką krajową przez następny okres rozliczeniowy dotyczy również transakcji dokonywanych w trzecim miesiącu kwartału (albo w kwartale, w przypadku gdy podatnik rozlicza się za okresy kwartalne).

4. Likwidacja obowiązku składania kaucji gwarancyjnej dla podatników rozpoczynających działalność i zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE. Zamiast tego podatnik, który rozpoczyna działalność, aby uzyskać zwrot w terminie 60 dni, będzie musiał złożyć zabezpieczenie majątkowe. Zabezpieczenie majątkowe będzie się różnić od kaucji gwarancyjnej tym, że będzie uzależnione od wysokości kwoty zwrotu, a nie będzie ustalana stała kwota dla wszystkich podatników, jak w przypadku kaucji gwarancyjnej.

W przypadku importu usług obowiązek podatkowy będzie powstawał, dla wszystkich usług, według tych samych zasad - z chwilą dokonania całości lub części zapłaty (w tym przedpłat, zaliczek, zadatków, rat). Nie będzie mógł powstać jednak później niż:

- z upływem terminu płatności kreślonego w umowie,

- 30 dnia od dnia wykonania sługi albo częściowego wykonania usługi.

W przypadku dokonania części zapłaty, obowiązek podatkowy będzie powstawał w tej części.

 

Pozostałe zmiany dotyczą m.in.: sprzedaży wysyłkowej, określenia miejsca świadczenia usług, stosowania kursów walut, transakcji trójstronnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź Internetowy Serwis Księgowego na www.isk.infor.pl. Tylko do końca listopada możesz korzystać z płatnych zasobów ISK za darmo. Wystarczy wypełnić formularz zamówienia bezpłatnego dostępu. 

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK