| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochód ze szkoleń do budżetu państwa

Dochód ze szkoleń do budżetu państwa

Dochody z działalności informacyjnej i szkoleniowej regionalnych izb obrachunkowych będą trafiały do budżetu państwa.


ZmianA prawa

Projekt ustawy wprowadzającej nową ustawę o finansach publicznych zakłada zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 z późn. zm.). Zgodnie z nimi, regionalne izby obrachunkowe (RIO) będą miały możliwość prowadzenia odpłatnych szkoleń i działalności informacyjnej.

Obecnie również mogą to robić. Problem jednak w tym, że po zmianach dochody uzyskane z takiej działalności nie będą trafiały do izb, ale do budżetu państwa.

Zgodnie z projektem nowej ustawy o finansach publicznych, rachunki dochodów własnych mają zostać zlikwidowane. Co to oznacza dla izb?

Jak wyjaśnia Alina Smagała, wiceprezes RIO w Lublinie, ponieważ regionalne izby obrachunkowe są jednostkami budżetowymi, to stosuje się do nich zasadę, zgodnie z którą wszystkie uzyskiwane dochody należy odprowadzać do budżetu państwa. Jednostki powinny więc otrzymać z budżetu środki na realizację zadań. Trudno jednak określić procentowo, o ile środki z budżetu centralnego powinny się zwiększyć. Łatwiej byłoby zatem, gdyby izby odprowadzały do budżetu środki pomniejszone o koszty.

Alina Smagała podkreśla, że taka interpretacja proponowanych przepisów jest możliwa. Zgodnie z zasadą obowiązującą w podatkach dochodowych, dochód to przychód pomniejszony o koszty. Ponieważ w ustawie o finansach publicznych nie ma definicji dochodu, RIO obawiają się interpretacji odmiennej od tej, która obowiązuje w podatku dochodowym.

W związku z tym izby proponują doprecyzowanie pojęcia dochody w proponowanym przepisie w ten sposób, aby dochodami, które izba będzie musiała przekazać do budżetu państwa, były środki uzyskane z działalności szkoleniowej i informacyjnej po potrąceniu kosztów ich uzyskania.

Zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych mają wejść w życie od 1 lipca 2009 roku.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK