| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Z ustawy o doradztwie podatkowym zniknie przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy zostaje skreślony z listy doradców, jeśli okres zawieszenia wykonywania zawodu przekracza pięć lat.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Do tej wersji nowelizacji wprowadzono głównie zmiany uszczegółowiające przepisy pierwotnego projektu z sierpnia.

Resort finansów wycofał się m.in. z możliwości cedowania przez inspektorów, zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej, na pracowników pewnych czynności procesowych w postępowaniach przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

Zmieniono zasady przeprowadzania kontroli krzyżowych u przedsiębiorców. Projekt sierpniowy zakładał, że inspektor lub pracownik, w związku z prowadzonym u kontrolowanego postępowaniem kontrolnym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów kontrolowanego przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym lub kontrolą, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Za kontrahentów kontrolowanego uważa się także wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą uczestniczące w dostawie tego samego towaru lub usługi będące zarówno dostawcami, jak i nabywcami biorącymi udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru lub usługi. Nowelizacja z 14 listopada zawiera te same zasady przeprowadzenia kontroli krzyżowej, przy czym dodano, że sprawdzane informacje u tej kategorii kontrahentów mogą dotyczyć tylko dokumentów związanych z kontrolą danej dostawy towaru lub usługi.

Ponadto MF usunął z przepisów ustawy o doradztwie podatkowym przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy był skreślany z listy doradców, jeśli okres zawieszenia działalności doradczej przekraczał pięć lat. To oznacza, że doradca będzie mógł zawiesić swoją działalność praktycznie bezterminowo bez konsekwencji skreślenia go z listy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK