| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Doradca podatkowy bezterminowo zawiesi działalność

Z ustawy o doradztwie podatkowym zniknie przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy zostaje skreślony z listy doradców, jeśli okres zawieszenia wykonywania zawodu przekracza pięć lat.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Do tej wersji nowelizacji wprowadzono głównie zmiany uszczegółowiające przepisy pierwotnego projektu z sierpnia.

Resort finansów wycofał się m.in. z możliwości cedowania przez inspektorów, zatrudnionych w urzędach kontroli skarbowej, na pracowników pewnych czynności procesowych w postępowaniach przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.

Zmieniono zasady przeprowadzania kontroli krzyżowych u przedsiębiorców. Projekt sierpniowy zakładał, że inspektor lub pracownik, w związku z prowadzonym u kontrolowanego postępowaniem kontrolnym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów kontrolowanego przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym lub kontrolą, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Za kontrahentów kontrolowanego uważa się także wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą uczestniczące w dostawie tego samego towaru lub usługi będące zarówno dostawcami, jak i nabywcami biorącymi udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru lub usługi. Nowelizacja z 14 listopada zawiera te same zasady przeprowadzenia kontroli krzyżowej, przy czym dodano, że sprawdzane informacje u tej kategorii kontrahentów mogą dotyczyć tylko dokumentów związanych z kontrolą danej dostawy towaru lub usługi.

Ponadto MF usunął z przepisów ustawy o doradztwie podatkowym przepis, zgodnie z którym doradca podatkowy był skreślany z listy doradców, jeśli okres zawieszenia działalności doradczej przekraczał pięć lat. To oznacza, że doradca będzie mógł zawiesić swoją działalność praktycznie bezterminowo bez konsekwencji skreślenia go z listy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK