| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z ulgi meldunkowej będzie można korzystać w 2009 roku

Z ulgi meldunkowej będzie można korzystać w 2009 roku

TRZY PYTANIA DO... EWY MATUSZEWSKIEJ, doradcy podatkowego w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

Uchwalona już nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 stycznia 2009 r. z przepisów tej ustawy zniknie ulga meldunkowa. Czy będzie można z niej korzystać na zasadach praw nabytych?

- Tak. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga meldunkowa będzie miała zastosowanie - w myśl zasady zachowania praw nabytych - dla podatników, którzy nabyli nieruchomość przed 1 stycznia 2009 r. W celu skorzystania z ulgi podatnik nadal będzie zobowiązany do wykazania, że był zameldowany w zbywanej nieruchomości minimum 12 miesięcy, tyle że oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia będzie składał w terminie złożenia rocznego zeznania za rok, w którym nastąpiło zbycie.

Od początku przyszłego roku również obowiązek meldunkowy ma zostać zastąpiony rejestracją. Czy to wpłynie na ulgę meldunkową?

- W związku z planowaną zmianą przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych może się okazać, że spełnienie wspomnianego obowiązku meldunkowego będzie w praktyce utrudnione, jeśli obowiązek ten zostanie faktycznie zlikwidowany. Co prawda, obowiązek ten ma zostać zamieniony przez tzw. zarejestrowane miejsce zamieszkania, niemniej jednak w projekcie przewiduje się także, że osoba przebywająca na terytorium Polski będzie mieć prawo do zarejestrowania drugiego miejsca zamieszkania, jeżeli pobyt w takim miejscu będzie dłuższy niż pół roku.

Co w takim razie powinni zrobić podatnicy jeszcze w tym roku, aby uniknąć problemów w 2009?

- Proponowane przepisy mogą spowodować sporo problemów interpretacyjnych, np. w sytuacji gdy przed upływem uprawniających do ulgi 12 miesięcy podatnik zamieni miejsce zameldowania na zarejestrowane miejsce zamieszkania, o którym przepisy ustawy o PIT w obecnym brzmieniu nie wspominają. W celu uniknięcia ewentualnych sporów z organami podatkowymi warto już teraz zastanowić się nad zameldowaniem w mieszkaniu przeznaczonym do sprzedaży w okresie późniejszym.

Ewa Matuszewska, doradca podatkowy w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »