| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowy będzie można uzyskać bez egzaminu państwowego

Certyfikat księgowy będzie można uzyskać bez egzaminu państwowego

Osoby ubiegające się o certyfikat księgowy, które spełnią ustawowe warunki w zakresie odpowiedniego wykształcenia i odbytej praktyki, będą zwolnione z egzaminu.


ZMIANA PRAWA

Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu do ustawy zmieniającej wymogi niezbędne do wydania certyfikatu księgowego potwierdzającego kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nowelizacja zakłada, że nie wszystkie osoby ubiegające się o certyfikat będą musiały zdawać egzamin. Odpowiednie wykształcenie (magisterskie lub podyplomowe w zakresie rachunkowości) i trzyletnia praktyka w księgowości będą wystarczające do uzyskania certyfikatu.

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do nowelizacji. Dotyczyły one tematyki związanej z organizacją i działaniem komisji egzaminacyjnej. Poprawki doprecyzowały m.in., na jaki rachunek należy wnieść opłatę egzaminacyjną. Ponadto wyeliminowały wątpliwości związane ze zwrotem opłaty w przypadku odstąpienia od egzaminu. Określono również, że egzamin będzie można zdać w późniejszym terminie, pod warunkiem przedstawienia komisji egzaminacyjnej dokumentów potwierdzających wystąpienie zdarzeń losowych, które uniemożliwiły przystąpienie do egzaminu w terminie wyznaczonym.

Ustawa nowelizująca zostanie teraz skierowana do prezydenta i wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ważne!

Będzie można uzyskać zwrot opłaty egzaminacyjnej, pod warunkiem zwrócenia się o to do organizatora egzaminu na 14 dni przed planowanym terminem egzaminu

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK