| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 roku będzie miała zastosowanie do celów podatków dochodowych, VAT oraz akcyzy do końca 2009 roku.

ZMIANA PRAWA

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie wprowadza do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości nową PKWiU, która dostosowuje polską klasyfikację statystyczną do klasyfikacji przyjętej w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 z 23 kwietnia 2008 r.

PKWiU ma również zastosowanie do celów podatkowych. W tym jednak przypadku rozporządzenie wprowadza przepis przejściowy. Do celów opodatkowania VAT, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem zryczałtowanym, kartą podatkową oraz do celów poboru akcyzy i oznaczania wyborów znakami akcyzy na terytorium kraju do 31 grudnia 2009 r. będzie miała zastosowanie dotychczasowa PKWiU z 1997 roku.

W przypadku akcyzy przedłużenie możliwości stosowania obecnej klasyfikacji zostało przewidziane na wypadek, gdyby nowa ustawa o podatku akcyzowym (w przyszłym tygodniu rozpatrzy ją Senat), w której zastosowana będzie klasyfikacja w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN), nie weszła w życie od 1 stycznia 2009 r. W takiej sytuacji przepis przejściowy rozporządzenia pozwoli na dalsze stosowanie PKWiU z 1997 roku do 31 grudnia 2009 r. w obowiązującej ustawie akcyzowej z 23 stycznia 2004 r.

Rozporządzenie jest opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 207, poz. 1293 i wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK