| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zyski z obligacji warszawskich bez podatku

Zyski z obligacji warszawskich bez podatku

Dochody uzyskane z euroobligacji wyemitowanych przez Warszawę na rynkach zagranicznych będą zwolnione z podatku.


Nowe prawo

Warszawa doczekała się korzystnej decyzji resortu finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodów z obligacji komunalnych wyemitowanych w 2009 roku za granicą na terytorium Unii Europejskiej. Opublikowane rozporządzenie ministra finansów ustanawia ulgę podatkową dla inwestorów nierezydentów, m.in. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, niemających miejsca zamieszkania oraz siedziby ani zarządu na terytorium Polski.

Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy nr XXI/710/ 2007 z 20 grudnia 2007 r. oraz zmieniającą ją uchwałą nr XXXVII/1115/2008 z 10 lipca 2008 r., Warszawa wyemituje obligacje dziesięcioletnie o stałej stopie procentowej na kwotę nie wyższą niż stanowiąca równowartość 1,11 mld zł (nominał obligacji w wysokości 100 jednostek waluty obcej lub ich wielokrotności).

Celem emisji jest pozyskanie środków pieniężnych na finansowanie planowanego deficytu budżetu oraz spłatę zaciągniętych zobowiązań. Ulga podatkowa dla nierezydentów będzie dotyczyć dochodów uzyskanych z tytułu odsetek oraz z odpłatnego zbycia tych obligacji do końca 2019 roku.

Rozporządzenie ministra finansów z 27 listopada w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 218, poz. 1395.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »