| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez poboru opłat nie będzie kosztów

Bez poboru opłat nie będzie kosztów

Do kosztów uzyskania przychodów nie będą zaliczane odpisy amortyzacyjne od nieruchomości oddanych do nieodpłatnego używania.


ZMIANA PRAWA

Udostępniający nieodpłatnie nieruchomości nie będą już ich amortyzować za miesiące, w których były one oddane do nieodpłatnego używania. Jak wyjaśnia Waldemar Szewc, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego A. F. O., wprowadzone zmiany związane są z usunięciem z ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przepisu stanowiącego o uzyskaniu przychodu przez podmiot udostępniający nieodpłatnie nieruchomość do używania innym podmiotom.

- W stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. udostępniający taką nieruchomość powinien ustalić we właściwy sposób osiągnięty przez siebie przychód (art. 13 ustawy o CIT, t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - wyjaśnia doradca podatkowy. A zatem przychód powstaje zarówno po stronie udostępniającego nieruchomość, jak i korzystającego z tej nieruchomości.

Dlatego - dodaje Waldemar Szewc - w ustawach znajdowały się również stosowne przepisy, umożliwiające uznanie za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej oddanej do nieodpłatnego użytkowania nieruchomości za miesiące, w których składnik ten był oddany do nieodpłatnego używania.

Zdaniem doradcy podatkowego przepisy mówiące o możliwości uznania za koszt podatkowy takich odpisów amortyzacyjnych były niewątpliwie korzystne dla podatnika, gdyż umożliwiały w ten sposób pomniejszenie podstawy opodatkowania.

- Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz analogiczna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upraszczają obecny stan prawny, wyłączając z podstawy opodatkowania przychód osiągnięty przez udostępniającego - tłumaczy Waldemar Szewc.

A zatem podmiot udostępniający nieodpłatnie nieruchomość nie będzie od 1 stycznia 2009 r. mógł zwiększyć w ten sposób swoich kosztów podatkowych, ponieważ nie powstaną u niego przychody z powyższych tytułów.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK