| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

Kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Projekty rozporządzeń

W Ministerstwie Finansów zostały przygotowane projekty rozporządzeń, które likwidują uznanie niektórych krajów za stosujące szkodliwą konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2000 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (Dz.U. nr 115, poz. 1203) zawiera listę państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w swoich systemach podatkowych (tzw. raje podatkowe).

To samo rozporządzenie zawiera też wykaz państw, które stosują taką konkurencję w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym (np. usługi finansowe). Jest to tym bardziej dziwne, że w tym ostatnim wykazie znalazły się takie państwa, jak: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia. Projekt, który – jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów – jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, ma zlikwidować wykaz dotyczący szkodliwej konkurencji w odniesieniu do usług administracyjnych i niematerialnych. Ponadto mają być wydane dwa rozporządzenia – jedno dotyczące osób fizycznych, a drugie osób prawnych – które będą zawierały tylko wykaz tzw. rajów podatkowych. Lista tych krajów nie zmieni się w stosunku do obecnego wykazu.

Obowiązujące rozporządzenie dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Likwidacja wykazu ma znaczenie o tyle, że nie będzie już obowiązku sporządzania przy transakcjach o charakterze administracyjnym oraz niematerialnym z tymi państwami dokumentacji podatkowej, która jest podstawą do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Uprości to więc funkcjonowanie podmiotów nabywających takie usługi od firm zagranicznych.

Bogdan Świąder
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »