| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy o doradztwie podatkowym do Trybunału

Przepisy o doradztwie podatkowym do Trybunału

Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego zmiany niekorzystne dla doradców podatkowych.

Chodzi o zmiany wprowadzone w ustawie o doradztwie podatkowym. Zezwalają one m.in. wszelkim podmiotom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na wykonywanie wszystkich czynności doradztwa podatkowego, z wyjątkiem udzielania porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych swoich klientów.

„Wbrew rozpowszechnianemu poglądowi, dotyczy to sporządzania wszelkich zeznań i deklaracji, a nie tylko „prostych PIT-ów” – napisał w piśmie skierowanym do doradców prof. dr hab. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W piśmie podkreślono, że nowy przepis jest szkodliwy, gdyż w sposób nieuzasadniony różnicuje warunki działalności doradczej, stawiając z jednej strony wysokie wymogi prawne i merytoryczne doradcom podatkowym, a także adwokatom, radcom prawnym oraz biegłym rewidentom, z drugiej zaś strony bezzasadnie faworyzując działalność doradczą prowadzoną przez podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podmioty te bowiem, w przeciwieństwie do doradców podatkowych, nie zostały objęte m.in. zakazem reklamowania swoich usług; obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej; zakazem wykonywania wszelkiej innej, poza doradztwem, działalności gospodarczej.

Narusza to konstytucyjną zasadę równości, gdyż w tym przypadku ustawodawca bezzasadnie różnicuje sytuację prawną podmiotów charakteryzujących się wspólną cechą, jaką jest możliwość wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

Nowelizacja wprowadza też inne kontrowersyjne zmiany.

Poinformowano, że Krajowa Rada Doradców Podatkowych podjęła uchwały w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności kontrowersyjnych przepisów z konstytucją.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK