| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niewiele czasu na wpłatę darowizny

Niewiele czasu na wpłatę darowizny

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z odliczenia darowizn w rozliczeniu za 2008 rok, muszą wpłacić pieniądze na konto obdarowanego do końca roku.


Przedświąteczna gorączka nie sprzyja myśleniu o rozliczeniach podatkowych. Jednak koniec roku to ostatnia szansa na zagwarantowanie sobie prawa do skorzystania z ulgi na darowizny. Zgodnie z przepisami można odliczyć tylko wydatki poniesione w danym roku podatkowym. W praktyce często po zakończeniu roku i wystawieniu przez pracodawców informacji rocznych o zarobkach okazuje się, że trzeba dopłacić do podatku. Dla podatników, którzy woleliby swoimi pieniędzmi wesprzeć jakiś szczytny cel zamiast fiskusa, jest już jednak za późno.

Przypomnijmy, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatnicy mogą skorzystać na dwóch rodzajach darowizn. Do pierwszej kategorii zaliczają się tzw. darowizny limitowane na cele wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Druga kategoria to tzw. darowizny kościelne. Te nie podlegają limitowi, ale muszą być przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych.

W obu przypadkach jednym z warunków odliczenia jest udokumentowanie darowizny pieniężnej wpłatą na konto obdarowanego. Żeby pieniądze mogły być odliczone w zeznaniu za 2008 rok, muszą zostać wpłacone na konto obdarowanego najpóźniej 31 grudnia 2008 r. W przypadku wpłat w banku czy na poczcie decydujące znaczenie będzie miała data stempla. Jeśli chodzi o przelewy internetowe, z orzecznictwa sądowego wynika, że datą dokonania wpłaty jest złożenie zlecenia (tj. zarejestrowanie operacji w pamięci systemu bankowego).

Warunkiem uznania, że płatność została dokonana w dniu złożenia zlecenia (nawet jeśli pieniądze zostaną zaksięgowane później), jest posiadanie odpowiednich środków na koncie darczyńcy w chwili dokonywania operacji bankowej.

Jeżeli podatnik dokona wpłaty z tytułu darowizny już po nowym roku, będzie mógł je wykorzystać dopiero w rozliczeniu za 2009 rok.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK