| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rządowa autopoprawka ordynacji

Rządowa autopoprawka ordynacji

Rząd rozpatrzył autopoprawkę do projektu zmiany Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw, która przewiduje m.in. zmniejszenie obciążeń biurokratycznych spoczywających na podatnikach.

Autopoprawka zakładała zwolnienie podatników z obowiązku składania miesięcznych deklaracji w podatku dochodowym. Oprócz tego przewidywała likwidację deklaracji PIT-53.

Deklarację tę muszą obecnie składać osoby osiągające dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z działalności wykonywanej osobiście, np. na podstawie umów zlecenia i o dzieło, a także ze stosunku pracy z zagranicy i z zagranicznych emerytur i rent.

Autopoprawka rozstrzygała też kwestię naliczania odsetek od nieuregulowanych w odpowiedniej wysokości zaliczek. Kwestia ta wywołuje już od dłuższego czasu spory.

Zgodnie z proponowanym brzemieniem przepisów, jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ podatkowy stwierdzi, że zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, to wyda decyzję, w której określi wysokość odsetek za zwłokę na ostatni dzień roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek 

Oprócz tego projektowane przez rząd zmiany w Ordynacji podatkowej zakładały nowelizację ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK