| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badanie sprawozdań finansowych

Badanie sprawozdań finansowych

Dziś wiem, że podczas ostatnich prac nad ustawą o rachunkowości powinniśmy obniżyć progi stanowiące kryteria do badania sprawozdań finansowych. Trzeba to naprawić ze względu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - stwierdził Andrzej Jacaszek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów na spotkaniu z biegłymi rewidentami.

Andrzej Jacaszek wskazał na konieczność nowelizacji ustawy o rachunkowości i przekonania posłów o korzyściach płynących dla gospodarki z obniżenia progów. Powinny być one obniżone przynajmniej o połowę, żeby uzyskać ten sam wskaźnik określający procent badanego produktu PKB co w Unii.

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, jeśli chodzi o ten wskaźnik. Obecnie badaniu podlegają sprawozdania jednostek, które w roku poprzedzającym rok, za który badane jest sprawozdanie, osiągnęły sumę bilansową co najmniej 2,5 mln euro oraz przychody ze sprzedaży 5 mln euro. – Sprawa progów to nie nasz interes a interes budżetu, trafionych kredytów i wiarygodności kontrahentów, czyli bezpiecznego obrotu – podkreślił Albin Bombik, przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału KIBR.

Przedmiotem dyskusji stała się też VIII Dyrektywa UE. Dyrektywa ta poświęcona jest wymogom, jakim powinni odpowiadać biegli rewidenci i podmioty uprawnione do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań finansowych.

Termin wdrożenia dyrektywy to dwa lata od jej wejścia w życie. Pełna standaryzacja zasad dotyczących biegłych rewidentów w Unii Europejskiej – zdaniem Andrzeja Jacaszka -- powinna nastąpić dopiero około 2009 r. Dyskusja jest trudna, bo jak wiadomo wyniki spółek publicznych przekładają się na wyniki narodowe, a te z kolei mają wpływ na wskaźniki makroekonomiczne. Niezależność i obiektywizm ponad wszystko to założenia VIII Dyrektywy – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Dyskusja tocząca się wokół VIII Dyrektywy stała się okazją do przedstawienia przez biorących w niej udział biegłych rewidentów zastrzeżeń, jakie mają oni pod adresem Ministerstwa Finansów.

– Straciliśmy wiarę w ministerstwo jako naszego regulatora i wiarę w nasz samorząd – stwierdził Edward Karwowski. Podkreślił on, że nowelizacja dyrektywy dotyczącej biegłych rewidentów jest okazją do naprawienia błędów, jakie popełniono na niekorzyść nie tylko całego środowiska zawodowego, ale i gospodarki. Nowelizacja ta skutkować będzie lawiną nowych regulacji dla biegłych rewidentów. – Chcemy mieć ważny, jeśli nie decydujący głos w sprawach, które nas dotyczą – podkreślił Albin Bombik.

Antoni Reczek, szef PricewaterhouseCoopers apelował o aktywność Ministerstwa Finansów na arenie unijnych władz tworzących nowe regulacje w zakresie rachunkowości. Biegli rewidenci zaapelowali do ministra o stworzenie gorącej linii i złożenie skrzynki mailowej, tak by mogli na bieżąco przedstawiać nurtujące ich problemy. Andrzej Jacaszek obiecał zrealizować te prośby. Podkreślił jednak, że Polska musi mieć nowoczesny samorząd biegłych rewidentów i wiele zależy od samych biegłych. – Jestem tylko regulatorem i nie będę ingerował w wewnętrzne sprawy Krajowej Izby Biegłych Rewidentów – podkreślił Andrzej Jacaszek.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK