| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Znaczne odległości od siedziby urzędu skarbowego nie utrudniają podatnikom wypełniania ich obowiązków podatkowych.

INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6238) wypowiedziało się w sprawie obsługi podatników w powiatach, na terenie których nie utworzono urzędu skarbowego. Problem dotyczył Międzyrzecza Podlaskiego i gminy Drelów leżących w powiecie bialskim, który jest obsługiwany przez Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że system podatkowy w Polsce opiera się na deklaracjach i zeznaniach. Możliwość przesyłania ich drogą pocztową i dokonywania wpłat za pośrednictwem poczty i banków wraz z upowszechnieniem obrotu bezgotówkowego ograniczają jednak uciążliwość bezpośrednich kontaktów podatnika z urzędem skarbowym. Zdaniem MF osobisty kontakt nie jest konieczny, gdy podatnik chce uzyskać informacje na temat stosowania przepisów podatkowych. Podatnicy mogą korzystać z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, zaś pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego można uzyskać, kierując pisemny wniosek do ministra finansów.

Ministerstwo poinformowało, że organizując pobór podatków, musi kierować się możliwościami finansowymi i koniecznością optymalizacji wydatków niezbędnych na wykonywanie zadań administracji podatkowej. Powstawanie nowych jednostek organizacyjnych ma znaczący wpływ na zwiększenie ogółu wydatków ponoszonych na utrzymanie aparatu skarbowego w stosunku do zrealizowanych dochodów podatkowych. W ocenie MF obecna organizacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej zapewnia właściwą obsługę podatników oraz umożliwia skuteczny pobór dochodów na rzecz budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK