| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego.

Proponujemy wprowadzenie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków inwestycyjnych dokonywanych przez firmy w wysokości do 400 tys. zł łącznie. Dotychczas wydatki te podlegały procesowi amortyzacji, co powodowało różnice między wynikiem rzeczywistym (wypływ gotówki) a podatkowym - piszą przedstawiciele PiS w przedstawionym pakiecie antykryzysowym.

Jak należy rozumieć, ta nowa ulga inwestycyjna miałby objąć wszystkich podatników. Dziś z przyspieszonej amortyzacji korzystają wyłącznie firmy posiadające status małego podatnika oraz rozpoczynające działalność. Mogą odpisać jednorazowo w koszty zakup niektórych grup środków trwałych, jeśli ich wartość nie przekracza równowartości 50 tys. euro.

Na tym podatkowe propozycje PiS się nie kończą. W pakiecie znalazła się także propozycja wprowadzenia kwartalnego opłacania zaliczek na PIT i CIT przez wszystkich przedsiębiorców bez względu na rozmiary ich działalności. Obecnie z ułatwienia tego korzystają firmy o przychodach nieprzekraczających równowartości 800 tys. euro (mali podatnicy). Rząd proponuje podniesienie tego progu do 1,2 mln euro.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje też, aby udziałowcy firm założonych w latach 2009 i 2010 byli zwolnieni od podatku od zysków kapitałowych, w przypadku gdy w latach późniejszych będą dokonywali sprzedaży swoich udziałów. Chce też, by do kosztów można było zaliczyć wydatki poniesione na zaniechane inwestycje. To ostatnie rozwiązanie w 2009 roku miałoby objąć wyłącznie małych podatników, a od 2010 roku dotyczyłoby już wszystkich firm. Kolejnym krokiem miałaby być liberalizacja przepisów dotyczących tzw. ulgi na złe długi w VAT. Twórcy pakietu nie sprecyzowali jednak, na czym ta liberalizacja miałaby polegać. Przepisy te zostały niedawno zmienione w ramach obszernej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawiciele PiS proponują także umożliwienie odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych na potrzeby firmy.

- Zakładamy, że obniżenie dochodów budżetu z tytułu proponowanych zmian podatkowych nie przekroczy 3 mld zł - czytamy na zakończenie podatkowej części pakietu antykryzysowego.

Kolejne 1,5 mld zł miałoby kosztować obniżenie stawki VAT na żywność z 7 do 6 proc., co miałoby być elementem ochrony poziomu dochodów z pracy. Jednak uwaga - takie rozwiązanie byłoby jednak niezgodne z prawem unijnym.

Ewa Konderak

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK