| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Inwentaryzację należności przeprowadza się metodą potwierdzenia sald. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić weryfikację dokumentów.


Do 15 stycznia spółki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny zakończyć inwentaryzację aktywów i pasywów. Termin ten dotyczy m.in. weryfikacji należności, która jest przeprowadzana głównie metodą potwierdzenia sald. Kontrahenci często jednak nie odsyłają takiego potwierdzenia. Dotyczy to w szczególności spółek, które nie prowadzą pełnej księgowości. Księgowi nie wiedzą, jak sobie poradzić z tym problemem.

Kamil Sikora, konsultant z TPA Horwath, wyjaśnia, że zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację należności przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Saldo należności weryfikuje się drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanych w księgach rachunkowych aktywów, w formie przyjętej przez jednostkę.

- W przypadku gdy kontrahent nie odpowiada na prośbę o uzgodnienie salda, najlepszą metodą jest podjęcie próby e-mailowego lub telefonicznego monitorowania - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje, że jeśli okaże się to nieskuteczne, należność taką należy traktować jako niepotwierdzoną i co do zasady należy ją zinwentaryzować drogą weryfikacji. Ekspert wyjaśnia, że metoda weryfikacji polega na porównaniu danych księgowych z danymi w odpowiednich dokumentach. Mogą to być faktury, rachunki, umowy, decyzje, wyciągi bankowe potwierdzające dotychczasowe spłaty itp. Odbywa się to w celu sprawdzenia, czy rzeczywista wartość składnika aktywów jest zgodna z wartością figurującą w księgach rachunkowych.

Według Kamila Sikory w przypadku braku odpowiedzi należy zweryfikować, czy nie występuje realne zagrożenie spłaty. Spółka powinna więc rozważyć, czy konieczna jest aktualizacja wartości należności przez utworzenie odpisu aktualizującego.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK