| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krajowe standardy rachunkowości

Krajowe standardy rachunkowości

W oczekiwaniu na uregulowania zawarte w standardach międzynarodowych Komitet Standardów Rachunkowości zawiesił prace nad specjalnym standardem dla małych i średnich firm. Trwają natomiast prace nad opracowaniem standardu "Usługi budowlane i montażowe".

W 2005 r. odbyły się już trzy posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości, który zajmuje się m.in. opracowywaniem krajowych standardów rachunkowości (dotychczas opracowano dwa standardy). Na jednym z nich komitet przyjął sprawozdanie z działalności za rok 2004. Takie sprawozdanie ma on obowiązek przedłożyć ministrowi finansów do końca kwietnia.

W sprawozdaniu znalazła się informacja o pracach nad kolejnymi standardami. I tak, kontynuowane są prace nad projektem standardu „Usługi budowlane i montażowe”. Recenzje tego projektu wykonane przez Marię Rzepnikowską i dr. Jerzego Hejnara były podstawą opracowania drugiej wersji projektu standardu przez jego autora Krzysztofa Kucharskiego. Natomiast w oczekiwaniu na opracowanie przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) propozycji projektów międzynarodowych standardów dla małych i średnich przedsiębiorstw, zawieszono prace nad krajowym standardem „Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw”.

Warto jednak pamiętać, że prace komitetu to nie tylko kolejne krajowe standardy. Komitet opiniuje projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości, a tych w 2004 r.

było kilka. Ponadto członkowie Komitetu analizowali projekty zmian w standardach międzynarodowych (MSR/MSSF) oraz w dyrektywach z zakresu rachunkowości, a także wysyłali komentarze do organizacji międzynarodowych, odpowiedzialnych za stanowienie standardów.

W sprawozdaniu komitetu podkreślono wzrost jego znaczenia na arenie międzynarodowej oraz fakt „nawiązania i zacieśnienia” współpracy z organizacjami zajmującymi się dyrektywami i standardami z zakresu rachunkowości.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK