| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od marca e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od marca e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Ministerstwo Finansów chce zrezygnować z konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego przy składaniu e-deklaracji. Zmiany mają nastąpić 1 marca tego roku - dowiedziała się PAP w MF.

"Chcemy spełnić wszystkie wymagania legislacyjne i techniczne, by w marcu podatnicy PIT, którzy nie posiadają bezpiecznego podpisu elektronicznego, mogli złożyć deklarację za 2008 r. przez internet" - poinformowała PAP rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, brak tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest jedną z głównych przeszkód małej popularności elektronicznych rozliczeń z fiskusem. Tymczasem 1 stycznia tego roku została rozszerzona do ponad 80 lista deklaracji podatkowych, które można przesyłać drogą elektroniczną.

Z danych resortu na 1 grudnia 2008 r. wynika, że liczba deklaracji składanych drogą elektroniczną z miesiąca na miesiąc rośnie, jednak jest ich ciągle mało. W styczniu ubiegłego roku w ten sposób podatnicy złożyli 131 deklaracji podatkowych, ale w listopadzie już ok. 13,5 tysiąca. Dane te dotyczą deklaracji i załączników do nich.

Najczęściej składane drogą elektroniczną są podstawowe deklaracje VAT, czyli VAT-7. Firmy złożyły ich ponad 45,6 tys. Załączników ORD-ZU (uzasadnienie do składanych korekt deklaracji) złożono 4,4 tys., niemal tyle samo deklaracji PIT-11 o zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych przez płatników.

Według Ministerstwa Finansów, e-deklaracje składa prawie 16 tys. podatników. Zawiadomienia o chęci elektronicznego rozliczania się złożyło ponad 22 tys. podatników.

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską z połowy listopada ub.r., że obowiązek stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego, ze względu na koszty związane z jego stosowaniem, ogranicza dostępność usług świadczonych podatnikom poprzez serwis internetowy www.e- deklaracje.gov.pl

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »