| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Były szef Deutsche Post przed sądem za przestępstwa podatkowe

Były szef Deutsche Post przed sądem za przestępstwa podatkowe

Najbardziej spektakularny proces w ujawnionej przed rokiem w Niemczech aferze podatkowej rozpoczął się w czwartek w Bochum. Przed sądem stanął były prezes Deutsche Post Klaus Zumwinkel. Jest on oskarżony o nadużycia podatkowe na kwotę prawie miliona euro (966 tys.).

Według prokuratury 65-letni obecnie Zumwinkel oszukał niemieckiego fiskusa na znacznie większą kwotę, jednak część przestępstw uległa przedawnieniu.

W czwartek oskarżony przyznał przed sądem, że ulokował część swego majątku w fundacji w Liechtensteinie, by uniknąć płacenia podatków w Niemczech. "Był to największy błąd mojego życia" - powiedział. Dodał, że uregulował już swój dług wobec fiskusa.

Wyrok w procesie zapadnie prawdopodobnie w poniedziałek. W najlepszym razie Zumwinkel liczyć może na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wysoką grzywnę.

Przed niespełna rokiem ujawniono, że ówczesny prezes Deutsche Post i jeden z najbogatszych Niemców jest w gronie kilkuset osób, które przez wiele lat z pomocą banków w Liechtensteinie wyprowadziły co najmniej 200 milionów euro z systemu podatkowego Niemiec.

Po ujawnieniu afery Zumwinkel podał się do dymisji. Piastował on stanowiska w zarządzie Niemieckiej Poczty od 1990 r. Koncern ten jest nie tylko głównym doręczycielem przesyłek w Niemczech, lecz także - przez swą firmę DHL - największym światowym przedsiębiorstwem przesyłek międzynarodowych i ma większościowy pakiet w Postbanku (Banku Pocztowym).

W kręgu podejrzeń w związku ze skandalem podatkowym znalazło się w sumie około 700 przedstawicieli niemieckiej elity ekonomicznej.

Podstawowym materiałem dowodowym był dysk komputerowy, zakupiony za 4,2 mln euro przez niemiecką służbę wywiadu zagranicznego BND od pracownika grupy bankowej LGT z Liechtensteinu Heinricha Kiebera.

W wyniku afery na cenzurowanym znalazł się też sam Liechtenstein, zaliczany przez OECD do rajów podatkowych. Tamtejsze instytucje finansowe pomagały w unikaniu płacenia podatków obywatelom ponad 10 innych krajów, w tym USA, Francji, Włoch, Szwecji i Australii.

Władze tych państw naciskają na księstwo, by zmienił swe prawo bankowe, które zobowiązuje instytucje finansowe do zachowania ścisłej tajemnicy.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »