| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2013 roku dwa budżety

W 2013 roku dwa budżety

Budżet zadaniowy będzie budżetem równoległym do budżetu tradycyjnego od 2013 roku - wynika z aktualizacji Programu Konwergencji 2008.

Nowa ustawa o finansach publicznych, która jest na etapie prac komisji po I czytaniu w Sejmie, umożliwia pełną implementację budżetu zadaniowego, co z kolei ma się przyczynić do większej przejrzystości budżetu oraz efektywności i racjonalności wydatków publicznych. W aktualizacji Programu Konwergencji 2008 resort finansów określił, że budżet na 2013 rok będzie sporządzony w dwóch równoległych dokumentach: ustawie budżetowej według dotychczasowego układu oraz ustawie budżetowej w układzie zadaniowym.

Jak tłumaczy dr Tomasz Strąk z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, aktualizacja Programu Konwergencji nie jest oczywiście konieczna dla wprowadzenia budżetu zadaniowego. W jego przekonaniu zmierza ona jednak w dobrym kierunku. Doktor Tomasz Strąk przypomina, że w aktualizacji 2007 Programu Konwergencji wycofano się z planów dotyczących budżetu zadaniowego, a sformułowanych w aktualizacji z 2006 roku. Ta ostatnia przewidywała bowiem objęcie budżetowaniem zadaniowym wszystkich wydatków publicznych oraz zastąpienie nim obecnego, tradycyjnego budżetu i planów finansowych jednostek budżetowych oraz podmiotów gospodarki pozabudżetowej.

W aktualizacji z 2007 roku ograniczono wdrożenie budżetu zadaniowego jedynie do zadań priorytetowych i zastosowanie go tylko do jednostek podsektora rządowego.

Resort wrócił jednak do pierwotnego pomysłu, co ogłosił w nocie budżetowej na 2009 rok. Doktor Tomasz Strąk ma nadzieję, że taka ewolucja nastąpi również w przypadku przejścia na budżet zadaniowy.

W 2006 roku zakładano bowiem, że w 2013 roku budżet zadaniowy zastąpi budżet tradycyjny. Aktualizacja 2008 zakłada, że od 2013 roku Polska będzie sporządzała dwa budżety, tradycyjny i zadaniowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK