| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2013 roku dwa budżety

W 2013 roku dwa budżety

Budżet zadaniowy będzie budżetem równoległym do budżetu tradycyjnego od 2013 roku - wynika z aktualizacji Programu Konwergencji 2008.

Nowa ustawa o finansach publicznych, która jest na etapie prac komisji po I czytaniu w Sejmie, umożliwia pełną implementację budżetu zadaniowego, co z kolei ma się przyczynić do większej przejrzystości budżetu oraz efektywności i racjonalności wydatków publicznych. W aktualizacji Programu Konwergencji 2008 resort finansów określił, że budżet na 2013 rok będzie sporządzony w dwóch równoległych dokumentach: ustawie budżetowej według dotychczasowego układu oraz ustawie budżetowej w układzie zadaniowym.

Jak tłumaczy dr Tomasz Strąk z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, aktualizacja Programu Konwergencji nie jest oczywiście konieczna dla wprowadzenia budżetu zadaniowego. W jego przekonaniu zmierza ona jednak w dobrym kierunku. Doktor Tomasz Strąk przypomina, że w aktualizacji 2007 Programu Konwergencji wycofano się z planów dotyczących budżetu zadaniowego, a sformułowanych w aktualizacji z 2006 roku. Ta ostatnia przewidywała bowiem objęcie budżetowaniem zadaniowym wszystkich wydatków publicznych oraz zastąpienie nim obecnego, tradycyjnego budżetu i planów finansowych jednostek budżetowych oraz podmiotów gospodarki pozabudżetowej.

W aktualizacji z 2007 roku ograniczono wdrożenie budżetu zadaniowego jedynie do zadań priorytetowych i zastosowanie go tylko do jednostek podsektora rządowego.

Resort wrócił jednak do pierwotnego pomysłu, co ogłosił w nocie budżetowej na 2009 rok. Doktor Tomasz Strąk ma nadzieję, że taka ewolucja nastąpi również w przypadku przejścia na budżet zadaniowy.

W 2006 roku zakładano bowiem, że w 2013 roku budżet zadaniowy zastąpi budżet tradycyjny. Aktualizacja 2008 zakłada, że od 2013 roku Polska będzie sporządzała dwa budżety, tradycyjny i zadaniowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »