| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spóźnione organizacje nie dostaną 1 proc.

Spóźnione organizacje nie dostaną 1 proc.

Organizacje pożytku publicznego, które do 31 stycznia nie podały fiskusowi danych o numerach kont bankowych, nie dostaną wpłat z 1 proc. z rozliczenia PIT za 2008 rok.


Organizacje pożytku publicznego miały czas do 31 stycznia na przekazanie urzędom skarbowym danych o numerach kont bankowych, na które mają być wpłacane kwoty wynikające z 1 proc. podatku z rozliczenia PIT za 2008 rok. Taki obowiązek nałożył na organizacje art. 10 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1316). W związku z tym, że przepisy nie określały szczególnej formy przekazania tych informacji, wystarczyło przesłać je do urzędu w formie pisemnej.

W przypadku gdy organizacja pożytku publicznego nie przekazała naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według swojej siedziby numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazany 1 proc. podatku, lub błędnie podała ten numer, organ podatkowy odstąpi od przekazania 1 proc. podatku na rzecz tej organizacji.

Warto wiedzieć, że kwoty z 1 proc. podatku naczelnik urzędu skarbowego przekazuje na rzecz organizacji pożytku publicznego w trzecim i w czwartym miesiącu, licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin składania zeznań podatkowych (a nie termin, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe). W konsekwencji bez względu na to, czy podatnik zeznanie podatkowe (wraz z wypełnionym wnioskiem o przekazanie 1 proc.) złoży teraz czy w ostatnim dniu akcji rozliczeniowej - 30 kwietnia, przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego może nastąpić dopiero w lipcu lub sierpniu.

EWA KONDERAK

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK