| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Preferencje dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

W projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych przewidziano dla niektórych pracodawców zwolnienia z podatku rolnego, leśnego oraz z podatku od nieruchomości.

Projekt ustawy zakłada, że pracodawcy zatrudniającemu ogółem co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, jeżeli osiąga co najmniej 10-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, będzie przysługiwała ulga lub zwolnienie w podatku rolnym, podatku leśnym oraz w podatku od nieruchomości.

Ulga lub zwolnienie będzie przysługiwało w zakresie gruntów, budynków lub budowli zajętych na prowadzenie zakładu pracy. Wynikające z zastosowanych ulg korzyści mają ułatwić zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Projektowana ustawa wprowadza w związku z tym zmiany do trzech ustaw podatkowych: o podatku rolnym, o podatku leśnym oraz o podatkach i opłatach lokalnych.

W zmienionych przepisach ustaw podatkowych określono, że obowiązek składania informacji o gruntach i deklaracji na podatek rolny, informacji o lasach i deklaracji na podatek leśny oraz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, a także deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczył będzie również podatników korzystających z ulg i zwolnień na podstawie przepisów proponowanej ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

W projekcie proponuje się także wprowadzenie zwolnienia w ustawie o podatku od spadków i darowizn, które dotyczyłoby nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby niepełnosprawne w drodze darowizny dokonanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celach wynikających z przepisów o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Obecnie opisywany projekt znajduje się już w Sejmie. Jego pierwsze czytanie odbędzie się w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym „Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych”.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK