| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku w rocznym PIT, nie mogą wskazać jako beneficjenta partii politycznej. Partia nie jest organizacją pożytku publicznego.

W związku z trwającą od kilku dni dyskusją nad zmianami w finansowaniu partii politycznych w jednym z telewizyjnych komentarzy pojawiła się informacja, że już dziś partie polityczne mogą być wspierane przez podatników poprzez odpis części podatku.

- Partie poradzą sobie bez dofinansowania z budżetu państwa. Jednym ze źródeł ich finansowania może być przekazanie 1 proc. podatku na partie polityczne - powiedział wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

Niestety podatnicy nie mają możliwości przekazywania 1 proc. swojego podatku na partie polityczne. Odpis ten można jedynie przekazać na organizacje pożytku publicznego. A partie polityczne takimi nie są. Potwierdzają to eksperci podatkowi.

Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, tłumaczy w rozmowie z nami, że nie ulega wątpliwości, że w obecnym stanie prawnym podatnicy nie mogą wskazać partii politycznej jako beneficjenta 1 proc. swojego podatku. Powód jest prosty: ta możliwość dotyczy tylko organizacji pożytku publicznego, a partie polityczne takich nie stanowią. Wyklucza to wprost ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

- Żartobliwie rzec można, że sam ustawodawca nie dopatrzył się pożytku z partii - podsumowuje ekspert.

Jednocześnie dodaje, że od czasu do czasu proponuje się wprowadzenie takiej możliwości w miejsce finansowania partii z budżetu państwa. Choć rozwiązanie takie nie jest pozbawione wad, związanych m.in. z ujawnianiem administracji skarbowej preferencji politycznych. Ważne jednak, by partie nie konkurowały z organizacjami charytatywnymi.

- Należy raczej myśleć o rozwiązaniu na wzór dotychczasowego odpisu, a nie w jego ramach. Podatnicy mogliby przeznaczać wskazany ułamek swego podatku na rzecz partii niezależnie od 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego - podpowiada Hanna Filipczyk.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK