| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kopia paszportu nie zastąpi faktury

Kopia paszportu nie zastąpi faktury

Podatnik dokonujący eksportu towarów traci prawo do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy importer okazał się fikcyjny.


Ustawa o VAT definiuje eksport jako potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy. Wywóz ten musi zatem nastąpić w ramach dostawy towarów. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 7030) wyjaśniło wątpliwości związane ze stosowaniem 0-proc. stawki VAT do eksportu, w przypadku gdy importer nie zgłosił w swoim kraju importu towarów oraz nie dokonał prawidłowej rejestracji w swoim państwie siedziby.

Ministerstwo Finansów wskazało, że nie można mówić o dostawie towarów w sytuacji, gdy drugą stroną transakcji jest podmiot fikcyjny. W celu uznania za eksport wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty obok dokumentów, w których urząd celny potwierdził wywóz, podatnik musi posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu, której przedmiotem są wywiezione towary. Dokumentem takim zasadniczo jest faktura.

W ocenie Ministerstwa Finansów uzyskanie od kontrahenta kserokopii paszportu nie może uprawdopodabniać eksportu i zastosowania stawki podatku wynoszącej 0 proc. Dokument ten nie potwierdza bowiem żadnego z warunków, których spełnienie jest niezbędne dla zaistnienia eksportu towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, określenie przedmiotu transakcji, ceny itp.). Resort zwrócił również uwagę, że dostawa towarów dokonywana jest najczęściej na rzecz podmiotu gospodarczego, zatem jednoznaczne powiązanie osoby, której kserokopię paszportu posiadałby eksporter, z przedsiębiorstwem, na rzecz którego dokonano dostawy towarów, rodziłoby poważne trudności.

W każdym zatem przypadku, gdy występują wątpliwości co do faktycznie dokonanych przez podatnika czynności, kwestie te muszą być oceniane w sposób indywidualny.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »