| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Zmiana prawa - Od 1 marca 2009 r. akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz, bez względu na liczbę sprzedaży dokonanych przed rejestracją.


W nowej ustawie o podatku akcyzowym, która zacznie obowiązywać od początku marca, samochody nie będą zaliczane do wyrobów akcyzowych, ale dalej będą podlegać akcyzie jako odrębna kategoria towarów. Według Macieja Greli, doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, akcyza od aut będzie pobierana raz, bez względu na liczbę transakcji sprzedaży zawartych przed rejestracją.

- Opodatkowane będą import, nabycie wewnątrzwspólnotowe albo pierwsza sprzedaż auta wyprodukowanego w Polsce - tłumaczy Maciej Grela.

Dodaje też, że od 1 stycznia 2009 r. zwiększono stawkę podatku akcyzowego na samochody osobowe z silnikami powyżej 2000 cm sześc. do 18,6 proc. (z 13,6 proc.), co może uderzyć w producentów aut z tego segmentu, w szczególności w kontekście obecnego kryzysu.

- Jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy akcyzowej pojawiły się kontrowersje odnośnie do ustalania podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodów osobowych - wskazuje Maciej Grela.

Podsumowuje, że problem powstał w związku z niejasnym określeniem kryteriów stanowiących bazę dla kalkulacji tej podstawy (kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy oraz wartość rynkowa samochodu osobowego). Przedstawiciele branży motoryzacyjnej już teraz starają się o uzyskanie od ministra finansów stosownej wykładni niejednoznacznych przepisów.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »