| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Starostwo nie prowadzi działalności

Starostwo nie prowadzi działalności

Starostwo jako organ pomocniczy przy zarządzie nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej, więc nie może być podatnikiem VAT.


Starosta pytał organy podatkowe, czy powiat powinien złożyć zgłoszenie NIP-2 w celu uzyskania NIP. Wskazał, że starostwo wykonuje w imieniu powiatu wszystkie czynności w zakresie VAT, powinno więc dopełnić warunków przewidzianych dla podatników VAT.

Organy podatkowe wskazały, że zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 2004 roku podatnikiem mogą być m.in. osoby prawne samodzielnie wykonujące działalność. Starostwo jest jedynie organem pomocniczym przy zarządzie, a jego czynności nie są samodzielnym wykonywaniem działalności.

Sąd podzielił stanowisko organów odnośnie do pomocniczego charakteru starostwa względem zarządu powiatu. Skoro samodzielne prowadzenie działalności jest konieczne do uzyskania statusu podatnika VAT, to nie można uznać, że starostwo jest podatnikiem VAT.

Sygn. akt I SA/Łd 1371/08

Magdalena Napieralska

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Pisu

B2B Manager inFakt.pl. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z branżą̨ internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych warsztatów z księgowości i przedsiębiorczości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK