| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie transakcji internetowych

Opodatkowanie transakcji internetowych

Nie tylko dokonujący transakcji za pośrednictwem Allegro.pl mogą się spodziewać kontroli fiskusa. W urzędach skarbowych województwa łódzkiego prowadzi się od kilku do kilkunastu kontroli podmiotów handlujących w internecie, także na innych platformach, np. swistak.pl czy aukcje24.pl.

Kontrolowaniem transakcji internetowych zajmują się urzędy skarbowe województwa łódzkiego. Dzieje się tak dlatego, że zostało to ujęte w ich tzw. rocznym planie kontroli. Handel w internecie został uznany przez łódzką izbę skarbową za obszar dużego ryzyka – zagrożony przestępczością podatkową. Zdaniem izby zaledwie jedna na dziesięć transakcji w internecie, które powinny być opodatkowane, są rozliczane z fiskusem.

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że handel w internecie opodatkowany jest tak samo jak handel tradycyjny. W zależności od rodzaju towaru można mówić o VAT, podatku dochodowym, akcyzie. W przypadku umów zawieranych przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, których wartość przekracza 1 tys. zł, w grę wchodzi podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu nie podlegają transakcje zawierane w ramach działalności opodatkowanej VAT. Te z kolei powinny być ewidencjonowane.

Wstęp do polowania na nieopodatkowane transakcje w sieci miał miejsce jeszcze w ubiegłym roku, gdy jeden z łódzkich urzędów wystapił do Allegro.pl, największej w Polsce giełdy internetowej (ubiegłoroczne obroty 831 mln zł) o dane na temat niemal 300 użytkowników portalu dokonujących powtarzalnych transakcji, których łączna wartość osiągnęła ok. 5,5 mln zł. W pierwszym kwartale tego roku urzędy skarbowe województwa łódzkiego zaczęły analizować ruch na Allegro.pl w celu „namierzenia” największych graczy. Na przykład urząd skarbowy z Bełchatowa zebrał dane na temat 34 podmiotów, których ubiegłoroczne obroty wyniosły od 5 tys. zł do 62 tys. zł. W kwietniu zaczęły się pierwsze kontrole. Dziś każdy z urzędów prowadzi od kilku do kilkunastu kontroli.

– Nie są to tylko kontrole podmiotów dokonujących transakcji z Allegro.pl – zdradza Renata Borkowska, rzecznik prasowy łódzkiej Izby Skarbowej. Mówi, że w większości są to tzw. kontrole pozytywne, w ich wyniku dochodzi do ujawnienia, że miało miejsce zaniżenie podatku. Najczęściej ma to miejsce w przypadku handlu biżuterią, odzieżą i elektroniką. Najprawdopodobniej wkrótce będzie wiadomo, ile postępowań jest prowadzonych, ile i na jakie kwoty wydano ostateczne decyzje.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że jak dotąd nie prowadziło żadnych badań w zakresie nieopodatkowanego handlu w sieci, nie ukrywa jednak, że przygotowuje się do walki z szarą strefą w internecie. Resort informuje, że nawiązał współpracę „z jednym z krajów członkowskich UE, który może pochwalić się sukcesami w zwalczaniu tego rodzaju zjawisk. Do tej pory odbyło się już kilka spotkań ekspertów zagranicznych z pracownikami polskich urzędów i izb skarbowych, w czasie których urzędnicy skarbowi zapoznali się z metodami stosowanymi w UE”.

Prowadzony jest monitoring internetu w celu wykrycia transakcji nieudokumentowanych fakturami, baz VAT oraz osób fizycznych prowadzących niezarejestrowaną działalność gospodarczą.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK