| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować wydawanie zezwoleń na przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej?

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować wydawanie zezwoleń na przyłącze do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej?

Pismo dotyczy informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej z 23 września 2004 r. nr PP.443/53/04 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), tytułem uzupełnienia wyjaśnia, iż:
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Urząd Gminy pobiera opłaty za zezwolenie na przyłączenie się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które to opłaty ustalone są przez Radę Gminy (uchwała Rady Gminy z 5 listopada 2004 r.). Pytanie dotyczy ustalenia, czy powyższe opłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, iż czynności przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej należy w świetle art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) kwalifikować jako świadczenie usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Organ władzy publicznej jest więc podatnikiem podatku VAT w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Wszędzie zaś tam, gdzie w danej czynności uczestniczy on w charakterze organu władzy publicznej i dana czynność jest umocowana decyzją administracyjną bądź unormowana innym aktem prawnym o charakterze władczym, to w tym zakresie nie jest on podatnikiem podatku VAT (czynność ta nie podlega opodatkowaniu).
Zdaniem Dyrektora tut. Izby Skarbowej opłata za zezwolenie na przyłączenie się do sieci wodociągowej pobierana jest na podstawie umowy cywilnoprawnej i podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%, jako usługi rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.20).
Dodatkowo Dyrektor tut. Izby Skarbowej zauważa, iż wymienione w załączniku nr 4 poz. nr 6 do ustawy usługi w zakresie administracji publicznej są to wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Pismo Izby Skarbowej w Krakowie z 24 stycznia 2005 r.
(PP-1/005/2/2707/04)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »