| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Administrowanie placem targowym

Administrowanie placem targowym

Czy opłata targowa pobierana przez gminę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy podlega opodatkowaniu usługa administrowania placem targowym?
Pismo dotyczy informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku z 7 października 2004 r. nr PO.III-443/22/04 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Dokonując na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) weryfikacji ww. informacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie prostuje odpowiedź Naczelnika Urzędu Skarbowego w części dotyczącej opodatkowania usług administrowania placem targowym.
W piśmie z 7 października 2004 r. Urząd Miejski pyta o rejestrację podmiotu Gmina Brzesko jako podatnika podatku VAT, w sytuacji gdy zarejestrowanym podatnikiem jest Urząd Miejski w Brzesku, oraz czy pobieranie przez gminę opłaty targowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Odpowiedź Naczelnika Urzędu Skarbowego dotycząca pierwszego pytania jest merytorycznie prawidłowa.
Natomiast ustosunkowując się do pytania drugiego, Dyrektor tut. Izby stwierdza, iż zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W przypadku gdy należność (opłata) ma charakter należności publicznoprawnej stanowiącej dochód publiczny, pobieranej na podstawie i w wysokości określonej przepisami prawa przez upoważniony organ władzy publicznej realizujący zadania publiczne, to w zakresie poboru tej należności (opłaty) organ władzy publicznej i urząd obsługujący ten organ nie jest podatnikiem podatku VAT.
W związku z tym, iż opłata targowa stanowi źródło dochodów własnych gminy (art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, Dz.U. Nr 203, poz. 1966), nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast prowizja, jaką otrzymuje podmiot, który na podstawie zawartej umowy z gminą pobiera ww. opłaty, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.
Pismo Izby Skarbowej w Krakowie z 24 stycznia 2005 r.
(PP-1/005/2857/04)
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »