| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie wszystkie świadczenia z funduszu z podatkiem

Nie wszystkie świadczenia z funduszu z podatkiem

Czy wszystkie świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Weryfikacji odpowiedzi na powyższe pytanie dokonała izba skarbowa. Ustosunkowując się do kwestii zakupienia przez podatnika dla pracowników w biurze turystycznym wycieczki organ zauważa, że mamy do czynienia z usługą, która w części jest odpłatna, a w części nieodpłatna. Wynika to z faktu, że część (50 proc.) ceny finansowane jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych a część finansowana jest przez samych pracowników. Jeżeli zaś chodzi o odpłatne świadczenie usługi o wartości równej odpłatności ponoszonej przez pracownika izba przyjęła, iż jednostka nabywa usługę turystyki dla bezpośredniej korzyści turysty, w tym przypadku dla pracownika. I w jej ocenie usługę taką należy opodatkować zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W przypadku jednak, gdy odprzedaż na rzecz pracowników dokonana zostanie po cenie nie wyższej niż cena zakupu, marża, a zatem i podstawa opodatkowania VAT nie wystąpi.
Odnośnie natomiast drugiej części usługi finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zauważyć należy, iż przepis art. 8 ust. 2 z odpłatnym świadczeniem usług zrównuje także nieodpłatne świadczenia usług na cele osobiste m.in. pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.
Jak zauważono w piśmie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Dz.U. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowi natomiast, że obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyłączeniem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W związku z powyższym w ocenie organu II instancji podjęte przez podatniczkę czynności świadczenia usługi finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uznać należy za nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego z faktur dokumentujących ich nabycie. I w konsekwencji, że nie podlegają one opodatkowaniu w tej części.
Pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z 21 lutego 2005 r., nr IS. II/2-443/262/04.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »