| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatek od środków transportowych

Podatek od środków transportowych

Odpowiadając na pismo z dnia 19 lutego 2004 r., znak (...), w sprawie dotyczącej podatku od środków transportowych – Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) zwalnia się od podatku od środków transportowych środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Stosownie do art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa, konstrukcyjnie nieprzeznaczony do przewozu osób lub ładunków.
Klasyfikacja pojazdów znajduje się w załączniku nr 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. Nr 192, poz. 1878), w którym w tabeli nr 2 zatytułowanej „przeznaczenie pojazdów ze względu na specjalizację, z wyjątkiem pojazdów specjalnych”, pod kodem 308 wymienia się pojazd przeznaczony do „wywozu śmieci”. Powyższym aktem prawnym uchylone zostało rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 37), w którym pojazd przeznaczony do „wywozu śmieci” był również zakwalifikowany w tabeli określającej „przeznaczenie pojazdów ze względu na specjalizację, z wyjątkiem pojazdów specjalnych”. Zatem, zgodnie z klasyfikacją obowiązującą od 25 marca 2001 r., ww. pojazd nie jest pojazdem specjalnym.
Natomiast na podstawie instrukcji w sprawie prowadzenia rejestracji i ewidencji pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych i przyczep, opublikowanej w załączniku nr 1 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 19 marca 1983 r. (Dz. T. i Z. K. Nr 23, poz. 159), która została zastąpiona cytowanym rozporządzeniem z dnia 14 grudnia 2000 r., ww. pojazd sklasyfikowano jako „pojazd specjalny”.
Należy zauważyć, że w odpowiedzi na pytanie skierowane przez Departament Podatków Lokalnych i Katastru Ministerstwa Finansów do Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury w sprawie określenia, które pojazdy należą do pojazdów specjalnych oraz jakie wpisy w dowodach rejestracyjnych potwierdzają ten fakt, Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że faktycznie o rodzaju pojazdu rozstrzyga data pierwszej rejestracji i wpis w dowodzie rejestracyjnym. Zgodnie bowiem z § 17 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach oraz zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach, wpisy w dowodach rejestracyjnych, dokonywane w dotychczas obowiązującym trybie, zachowują swoją ważność.
W związku z powyższym, jeżeli wpis w dowodzie rejestracyjnym stanowi, że jest to „pojazd specjalny”, to na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pojazd taki podlega zwolnieniu z podatku od środków transportowych.
Pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z 5 marca 2004 r. do wójta gminy (...) (nr LK-205/LP/04/PP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK