| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Odpisy aktualizujące - wybrane interpretacje organów podatkowych

Odpisy aktualizujące - wybrane interpretacje organów podatkowych

Pytanie podatnika:
Czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt uzyskania przychodu można uznać odpisy aktualizujące wartość zapasów ww. wyrobów gotowych?
Odpowiedź organu podatkowego
Spółka z o.o. w danym okresie sprawozdawczym dokonała w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości odpisów aktualizujących wartość wyrobów gotowych będących na stanie magazynowym w związku z brakiem popytu na te wyroby i obniżeniem się ich wartości użytkowej. W następnym okresie sprawozdawczym dokonano sprzedaży tych wyrobów po obniżonej cenie.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Obowiązek aktualizacji wartości aktywów i pasywów wynika z zasady ostrożnej wyceny określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 Nr 76, poz. 694 z późn.zm.) stanowiącym, iż poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty) z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić zmniejszenia ich wartości użytkowej lub handlowej składników majątku.
Oznacza to, że m.in. przy utracie wymaganych dla aktywów cech użytkowych bądź braku popytu na wytworzone rzeczowe składniki majątku, konieczne jest dokonanie odpowiedniego odpisu aktualizującego. Ma to na celu doprowadzenie wartości bilansowej zapasów wyrobów gotowych do cen sprzedaży netto możliwych do uzyskania, o czym stanowi art. 34 ust. 5 tej ustawy, a dokonane z tego tytułu odpisy aktualizujące zaliczane są do pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów wytworzenia sprzedanych wyrobów lub kosztów sprzedaży.
Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.
Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, iż ma on zastosowanie wyłącznie do odpisów aktualizujących wartość należności. Stąd też, odpisy aktualizujące wartość zapasów wyrobów gotowych – dla celów podatkowych – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (...)

Pismo Izby Skarbowej w Gdańsku z 10 grudnia 2004 r. (sygn. akt. BI/005-0669/04)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »