| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaka stawka na usługi pośrednictwa w znalezieniu pracy

Jaka stawka na usługi pośrednictwa w znalezieniu pracy

PYTANIE DO USJaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla czynności polegających na wyszukiwaniu dla kontrahenta mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej obywateli polskich, którzy są zatrudniani do pracy na terytorium państwa trzeciego?

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Miejscem opodatkowania (powstania obowiązku podatkowego) będzie w tym przypadku terytorium kraju. Podatnik będzie zobowiązany naliczać podatek od towarów i usług w wysokości 22%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Można spotkać odmienne stanowiska organów podatkowych w tym zakresie. Jednak stanowisko izby skarbowej zasługuje na aprobatę. Zasadnie uznano, że usługa pośrednictwa nie może być uznana za dostarczanie personelu. W tym przypadku zastosowanie będzie miała ogólna zasada ustalania miejsca opodatkowania – w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie informuje:
Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług istotne jest ustalenie miejsca ich świadczenia. Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania. Powyższy przepis wyraża ogólną normę dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usługi. Generalny charakter tej normy przejawia się w tym, że ilekroć nie będzie możliwe ustalenie miejsca świadczenia usługi na podstawie regulacji szczególnych, następuje odwołanie właśnie do niej i ustalenie miejsca świadczenia usługi w oparciu o regułę siedziby (stałego miejsca prowadzenia działalności) usługodawcy.
WAŻNE!
Działalność polegająca na pośredniczeniu związanym z podejmowaniem zatrudnienia przez obywateli polskich za granicą nie może być uznana za świadczenie usług dostarczania (oddelegowania) personelu.
Miejsce świadczenia usług będących przedmiotem zapytania podatnika określone zostanie więc na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Zastosowanie wskazanego przepisu spowoduje, że miejscem opodatkowania (powstania obowiązku podatkowego) będzie w tym przypadku terytorium kraju. W związku z powyższym podatnik będzie zobowiązany naliczać podatek od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, w wysokości 22%.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia zamieszczone w bazie internetowej:
•  POIV-443/150/04

Pismo z 10 maja 2005 r. nr PP1/448-718/04/I
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »