| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jakie są warunki opodatkowania stawką 0% sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom

Jakie są warunki opodatkowania stawką 0% sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom

PYTANIE DO USCzy przy sprzedaży do szkoły podstawowej bezprzewodowych kart sieciowych i bezprzewodowego punktu dostępowego (Access Point - odpowiednik switcha w sieci przewodowej) może być zastosowana stawka podatku VAT 0%? Powyższy sprzęt przeznaczony ma być do wyposażenia pracowni komputerowej między innymi do udostępnienia Internetu do komputerów używanych do celów edukacyjnych?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Prawo do zastosowania stawki 0% przy sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkół jest obwarowane wieloma warunkami. Szczegóły w treści interpretacji.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego nie budzi wątpliwości. Należy zwrócić uwagę, że zastosowanie stawki 0% do sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom jest bardzo sformalizowane. Wymaga od sprzedawcy jak i placówki oświatowej spełnienia wielu warunków.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje:
Tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:
– dla placówek oświatowych,
– dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym – przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13–15 ww. artykułu. Zgodnie z ust. 13 tego artykułu opodatkowaniu stawką 0% podlegają towary wymienione w załączniku:
– jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
– drukarki,
– skanery,
– urządzenia komputerowe do pisma Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
– urządzenia dla transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe routery i modemy).
W świetle art. 83 ust. 14 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem:
– posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a) zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy o VAT przez placówki oświatowe rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze),
– posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b) (tj. w przypadku dostaw realizowanych dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego przekazania placówkom oświatowym).
Ponadto zgodnie z art. 83 ust. 15, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa powyżej, do właściwego urzędu skarbowego.
Zatem jeżeli dokona Pan dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 8 i zachowa wyżej wymienione warunki, dostawa ta opodatkowana będzie stawką podatku 0%.
Jednocześnie informuje się, że urzędy skarbowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów, za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialny jest podatnik. Zatem w razie wątpliwości co do zaklasyfikowania bezprzewodowych kart sieciowych i bezprzewodowego punktu dostępowego (Access Point) do urządzeń służących do transmisji danych cyfrowych można zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia zamieszczone w bazie internetowej:
•  1424/1110/443/203/2004/IW
Pismo nr PD3.3-443-218/04

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK