| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jakie są warunki opodatkowania stawką 0% sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom

Jakie są warunki opodatkowania stawką 0% sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom

PYTANIE DO USCzy przy sprzedaży do szkoły podstawowej bezprzewodowych kart sieciowych i bezprzewodowego punktu dostępowego (Access Point - odpowiednik switcha w sieci przewodowej) może być zastosowana stawka podatku VAT 0%? Powyższy sprzęt przeznaczony ma być do wyposażenia pracowni komputerowej między innymi do udostępnienia Internetu do komputerów używanych do celów edukacyjnych?

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Prawo do zastosowania stawki 0% przy sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkół jest obwarowane wieloma warunkami. Szczegóły w treści interpretacji.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko organu podatkowego nie budzi wątpliwości. Należy zwrócić uwagę, że zastosowanie stawki 0% do sprzedaży sprzętu komputerowego szkołom jest bardzo sformalizowane. Wymaga od sprzedawcy jak i placówki oświatowej spełnienia wielu warunków.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje:
Tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:
– dla placówek oświatowych,
– dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym – przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13–15 ww. artykułu. Zgodnie z ust. 13 tego artykułu opodatkowaniu stawką 0% podlegają towary wymienione w załączniku:
– jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
– drukarki,
– skanery,
– urządzenia komputerowe do pisma Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
– urządzenia dla transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe routery i modemy).
W świetle art. 83 ust. 14 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem:
– posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a) zgodnie z art. 43 ust. 9 ustawy o VAT przez placówki oświatowe rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze),
– posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b) (tj. w przypadku dostaw realizowanych dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego przekazania placówkom oświatowym).
Ponadto zgodnie z art. 83 ust. 15, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa powyżej, do właściwego urzędu skarbowego.
Zatem jeżeli dokona Pan dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 8 i zachowa wyżej wymienione warunki, dostawa ta opodatkowana będzie stawką podatku 0%.
Jednocześnie informuje się, że urzędy skarbowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów, za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialny jest podatnik. Zatem w razie wątpliwości co do zaklasyfikowania bezprzewodowych kart sieciowych i bezprzewodowego punktu dostępowego (Access Point) do urządzeń służących do transmisji danych cyfrowych można zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia zamieszczone w bazie internetowej:
•  1424/1110/443/203/2004/IW
Pismo nr PD3.3-443-218/04

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK