| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodu w celu jego dalszej odsprzedaży

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodu w celu jego dalszej odsprzedaży

W kontekście cytowanych wyżej przepisów podkreślenia wymaga fakt, że stosowanie art. 20 ust. 6, a tym samym powstanie obowiązku podatkowego uzależnione jest od wystawienia faktury, a nie od jej otrzymania.
WAŻNE!
Jeżeli faktura wystawiona została wcześniej niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.
Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał w dacie wystawienia faktury przez dostawcę (15 listopada 2004 r.), a fakt otrzymania tej faktury (wraz z nabytym towarem) dopiero 15 stycznia 2005 r. z punktu widzenia tegoż obowiązku nie ma znaczenia. Za nieprawidłową uznać także należy tezę podatnika, w myśl której podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje również podatek akcyzowy płacony w związku z nabyciem samochodów osobowych. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 ustawy o VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje również:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów,
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Istotny dla stosowania cytowanego przepisu jest fakt, iż wydatki te doliczane są do podstawy opodatkowania WNT wyłącznie w przypadku, gdy pobierane są przez dostawcę towaru od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a zatem podstawa opodatkowania nie obejmuje podatku akcyzowego płaconego organom celnym w związku z nabyciem samochodów osobowych.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• D3/443/78/04


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK