| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodu w celu jego dalszej odsprzedaży

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodu w celu jego dalszej odsprzedaży

Pismo z 22 kwietnia 2005 r. nr 1433/NG/GV/443-48/2005/MP
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia samochodu w celu jego dalszej odsprzedaży
PYTANIE DO US
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego w celu jego dalszej odsprzedaży przez podatnika, jeżeli:
dostawca (sprzedający) wystawił fakturę z wyodrębnionym VAT (nie jest to faktura VAT marża ani nie jest on osobą fizyczną) oraz
faktura dotarła do kupującego (nabywcy) w dwa miesiące po dacie jej wystawienia, ale łącznie z opóźnioną dostawą samochodu (konieczność naprawy poza granicami kraju), co jest potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym.
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał w dacie wystawienia faktury przez dostawcę. Fakt otrzymania tej faktury w późniejszym terminie z punktu widzenia tegoż obowiązku nie ma znaczenia. Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwoty podatku akcyzowego.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy zaprezentował stanowisko, które nie budzi wątpliwości. Jeżeli przy imporcie usług faktura została wystawiona wcześniej niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Podatek akcyzowy jest zaliczany do podstawy opodatkowania wyłącznie w przypadku, gdy jest pobierany przez dostawcę towaru.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów informuje:
Zasady powstania obowiązku podatkowego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych uregulowane zostały w ramach przepisu art. 20 cytowanej ustawy o VAT. Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Zasadę tę stosuje się jednak z zastrzeżeniem, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (ust. 6). Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej, potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK