| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy usługi faktoringowe są opodatkowane

Czy usługi faktoringowe są opodatkowane

Pismo z 29 kwietnia 2005 r. nr 1471/NTR2/443-100/05/MŻ
Czy usługi faktoringowe są opodatkowane
PYTANIE DO US
Jakie są zasady opodatkowania zakupu usług faktoringowych od podatników podatku od wartości dodanej zarejestrowanych na potrzeby tego podatku w innym kraju członkowskim niż Polska, a w szczególności określenia podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 29, oraz stawki podatkowej – zgodnie z art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług? Spółka pełni funkcję faktoranta, natomiast podmiot zagraniczny – funkcję faktora. Wynagrodzenie dla podmiotu zagranicznego liczone jest od wartości brutto przejętej wierzytelności (należności) w oparciu o następujące stawki: 5% jako prowizja stanowiąca opłatę z tytułu bezzwrotnego i nieograniczonego przejęcia przez podmiot zagraniczny ryzyka niewypłacalności odbiorców strony, 3% jako skonto stanowiące opłatę za uregulowanie należności przysługującej stronie od swoich odbiorców usług przed terminem ich wymagalności. Odbiorca natomiast zobowiązany jest dokonać płatności należności bezpośrednio podmiotowi zagranicznemu.
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Opodatkowaniu 22% stawką podlegają zatem wszelkie płatności, do których zobowiązana jest strona w związku z zawartą umową faktoringu. Pozostałe zasady – w treści interpretacji.
KOMENTARZ EKSPERTA
Urząd skarbowy zajął słuszne stanowisko w sprawie podstawy opodatkowania oraz stawki VAT. Podstawą opodatkowania VAT przy usługach faktoringu są wszelkie składniki wynagrodzenia, niezależnie od postaci czy nazwy, należne faktorowi od faktoranta z tytułu zawartej umowy. Omawiane usługi są wyłączone ze zwolnienia z VAT.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje:
Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki – świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Opisana usługa świadczona jest na rzecz strony, tj. podatnika mającego siedzibę na terytorium Polski, przez podmiot z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty, w związku z czym miejscem jej świadczenia jest terytorium Polski.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »