| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dostawa okularów korekcyjnych wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta

Dostawa okularów korekcyjnych wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta

Pismo Ministerstwa Finansów z 19 maja 2005 r. nr PP3-812-226/2005/BL/BM6 2918 skierowane do dyrektorów wszystkich izb skarbowych

(...) Podstawowym zagadnieniem decydującym o sposobie opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych jest kwestia zakwalifikowania tych towarów do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896).
W świetle informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe, jak i wykonywane na zamówienie – są wyrobem medycznym.
Przez okulary wykonane na zamówienie należy rozumieć te, które są wykonane według specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę.
Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc., zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).
Natomiast w innych sytuacjach dostawa okularów podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług, tj. w wysokości 22 proc., zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy z 11 marca 2004 r.
Jeżeli przedmiotem dostawy są odrębnie soczewki i oprawki okularowe, każdy z tych towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej dla niego stawki, tj. dla soczewek okularowych (PKWiU 33.40.11) będzie to stawka 7 proc., a dla oprawek do okularów – stawka 22 proc. Tym samym odrębna dostawa oprawek (co wiąże się z odrębnym ich wykazaniem na fakturze – nie jako dostawa okularów, lecz np. soczewek i oprawek) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy w efekcie w tych oprawkach później zostaną zamontowane szkła korekcyjne czy inne. Oprawki okularowe są bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych, ale wówczas mamy do czynienia już z okularami korekcyjnymi, a nie oprawkami okularowymi.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że każdą sprawę dotyczącą zakresu stosowania przepisów o podatku od towarów i usług w odniesieniu do dostawy okularów korekcyjnych należy rozpatrywać na tle konkretnego stanu faktycznego u podatnika z zastosowaniem zasad określonych w art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).
(...)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK